Kubišová zpívala v Liberci

21. listopad 2014 | 17.19 |

Kubišová zpívala v Liberci svoji Modlitbu pro Martu


České noviny   17.listopadu 2014

Liberec - Zpěvačka a jeden ze symbolů událostí 17. listopadu 1989 Marta Kubišová zpívala na Technické univerzitě v Liberci. O její recitál byl velký zájem, zájemcům místa k sezení v aule nové budovy nestačila. Škola zpěvačku ocenila Řádem statečného srdce.

Marta Liberec 4

Zpěvačka Marta Kubišová vystoupila 17. listopadu u příležitosti Mezinárodního dne studentstva

v aule Technické univerzity v Liberci.                                            Foto ČTK Radek Petrášek

Kubišová před zhruba 400 diváky zpívala staré hity i novinky, všemi očekávaná Modlitba pro Martu přišla až na závěr. "Dnes jsem ji zpívala s gustem," řekla ČTK Kubišová. Diváci do jednoho při Modlitbě stáli.

    

Marta Liberec 1           

Řád ve tvaru srdce s trikolórou obdržela Kubišová jako poděkování od školy i bývalých studentů ze stávkového výboru liberecké univerzity z roku 1989. "Je to vyjádření toho, jak si jí vážíme, za to, co dělá a jak se chová," řekla ČTK dlouholetá univerzitní pedagožka Klára Císařová.

Marta Liberec 3

                

Kubišová patří mezi významné osobnosti československé a české kultury a je uznávanou morální autoritou. Obdobný řád získal v minulosti na liberecké univerzitě pouze Michael Kocáb. "Tehdy to bylo při desátém výročí od revoluce a dostal řád růžového tanku," připomněla Císařová.

           

Marta Liberec 2

Kubišová v minulých letech 17. listopadu obvykle vystupovala v pražském Divadle Ungelt, tentokrát udělala výjimku. Velkou roli v tom sehrál někdejší blízký spolupracovník prezidenta Václava Havla, filozof a liberecký univerzitní pedagog Jan Šolc. Podle uměleckého šéfa Kubišové i majitele Ungeltu Milana Heina mu vyhověli právě s ohledem na Havla, navíc se ozval jako první. Nabídek později přišlo více. "Obrovský tlak byl zejména z Prahy, aby vzdala liberecké představení a vystoupila živě tam. Co slíbí, to platí, proto je dnes v Liberci," dodal.    

Kubišová si ale pondělní dění v Praze nenechala ujít. "Bylo to nádherné. Sledovala jsme ho v televizi a byla jsem trochu smutná, že jsem ji musela po třetí hodině opustit," řekla. Viděla ale ještě, jak lidé pískají na prezidenta Miloše Zemana. "To bylo velmi smutné, ale zklamaná z toho nejsem," dodala někdejší mluvčí Charty 77, která se mohla díky událostem v listopadu 1989 po téměř dvaceti letech vrátit k veřejnému vystupování. Zpívat chce ještě tři roky, do svých 75 let. Pak by ráda napsala knížku vzpomínek.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře