U nás v Kocourkově

24. duben 2013 | 09.54 |

U nás v Kocourkově

Pavel Havlíček

            

Byla jednou jedna zvláštní země, v níž vládl podivínský král, který všechno věděl a všechno znal.

A v té zemi bylo všechno obráceně. Lež byla pravdou a pravda lží, zloději byli velebeni a poctiví lidé seděli v šatlavě. V královské pokladnici byla spousta peněz, které vydělali všichni pracovití lidé této země, aby bohatla a vzkvétala. Všechny tyhle pracně nastřádané dukáty ale královští rádcové rozkradli, a královský výběrčí daní rozeslal všem občanům složenky, podle nichž byli povinni každý rovným dílem splatit dluh, který tito noví vládcové způsobili. Lidé se sice bouřili, a říkali, že oni za nic nemohou, to že pokladnu vykradl někdo jiný, ale nebylo jim to nic platné. On totiž ten výběrčí daní byl pěkný ptáček. Jmenoval se Kalousek, a toho ještě žádný ptáčník do sítě nechytil. A v téhle zemi bylo jedno městečko, zvané Kocourkov, a to mělo městskou radu, v níž seděl jistý radní Kocourek. A tomu nějaký šťoural přišel na to, že prý jeho maminka, ač to byla jen chudá chalupnice, má v truhlici nějak hrozně moc peněz. A ještě jí to bylo málo. Každý týden prý sází do Lotynky, a doufá, že se jí její dukátky rozmnoží. Tak to už sousedé neunesli, a všechno řádně starostovi nahlásili. A radní Kocourek musel na městské zastupitelstvo, aby tam všechno dopodrobna vysvětlil.

Kocourek se kroutil, nervózně poposedával, střídavě bledl a červenal, ale nemohl se z toho vymotat. Když už nevěděl, kudy kam, řekl, že to všechno byly "jeho" peníze, které prý do maminčiny truhličky "odklonil", když se rozváděl se svou ženou Marjánkou. Ale jeho ženu všichni sousedé znali jako slušné a poctivé děvče, a tak bylo hned jasné, že Marjánku chtěl okrást ten prolhaný škrt Kocourek. To už probudilo i městské zastupitele. Vždyť tady šlo taky o jejich nakradené peníze! Všichni měli hodně másla na hlavě, a tohle by je samotné mohlo přece také ohrozit! My přece nemůžeme za to, že je ten Kocourek tak hloupý, a nechá si ty dukáty u maminky v sednici! A tak musel radní Kocourek z městské rady vystoupit, aby měli tu hlavní vinu, za to, že nejen městská, ale i královská pokladna je prázdná, na koho hodit.

Ale hlavně proto, aby ostatní jemu podobní mohli vesele krást dál.

Starosta, aby zachoval důvěru k ostatním zlodějům, kteří s ním v městské radě seděli, k tomu jen podotknul, že nevidí žádné důvodné podezření, spíše je to jen takový nešťastný případ.

Inu, tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne.

Kocourek kupodivu do šatlavy nešel. Ale my, všichni občané nejen Kocourkova, ale celé země, věříme, že takoví, jako on, jednoho krásného skončí tam, kam patří.

Bude-li o jednoho Kocourka míň, určitě se nám tím naše pokladny nenaplní. Ostatní mazaní kocouři budou ty naše dukáty tak dlouho odklánět a odklánět, dokud je všechny nepochytáme!

A do té doby bude chudý nejen Kocourkov, ale i celé naše království.

              

                                                                Radní Kocourek, alias Odkláněč

V pohádkách bývá zvykem, že mají vždycky šťastný konec.

Nikoliv však v Kocourkově. Tam je totiž všechno obráceně, a tak to muselo samozřejmě dopadnout špatně. No, jen se podívejte.

Kocourek převedl miliony, teď dostane odchodné 213 000 korun

16. listopadu 2011 

Martin Kocourek si to opravdu umí zařídit. Z důvodu pochybného přesunu milionů korun na účet jeho matky podal demisi. S prázdnou ale neodchází, jako odchodné dostane dvojnásobný základní ministerský plat, tedy 213 000 korun.

Nárok na odchodné mají členové vlády, kteří nezastávají žádnou jinou státem placenou ústavní pozici, ani ji v průběhu tří měsíců po odchodu z vlády nezískají. Výše odchodného se odvíjí od toho, jak dlouho ministr ve funkci vydržel. Má nárok na jeden základní měsíční plat a k tomu navíc maximálně na čtyři další podle počtu let v ústavní pozici.

Kocourek není jako jeden z mála lidí, které si v létě 2010 premiér Petr Nečas vybral do vlády, poslancem ani senátorem. Funkci poslance ani senátora nemá také ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský. A ani nový ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba, který nahradil Kocourka. Zatím byl vicehejtmanem jihočeského kraje a této pozice se vzdá a odejde i z krajského zastupitelstva.

Kocourek byl od prosince 2006 do srpna 2010 šéfem dozorčí rady firmy ČEZ. Právě v době, kdy zastával tuto pozici - v březnu 2008 - dorazily na účet jeho matky Jindřišky Kocourkové od neprůhledné firmy Eton Ventures registrované v Novém Mexiku cenné papíry, které po třech měsících prodala za 16 milionů korun. Na transakci se podílela finanční společnost Key Investments. Ta dostávala od ČEZ milionové zakázky.

Původ peněz Kocourek vysvětloval tak, že jsou to jeho peníze, které "odklonil" před rozvodem s manželkou. Nečase ani koaliční partnery tím ale nepřesvědčil. A jen pár hodin poté, co Kocourek takto vysvětloval 16 milionů na kontě své matky, ho předseda vlády přinutil nabídnout demisi. Tu Nečas bleskově přijal.

       

                           Kdo nahradil mamánka Kocourka? Kuba z jižních Čech

No, to jsme si tedy pomohli. 

Bohužel jen k tomu, že brzy budeme moci číst našim dětem pohádku "O mazaném Kubovi".

Ale pro dnešek už, děti, dobrou noc!

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře