In memoriam Jana Sotonová

19. srpen 2014 | 00.10 |

Jana Sotonová 1

Jana Sotonová byla aktivní hlavně v oblasti publicistiky a politiky. Zdroj Facebook

Děsivé okolnosti smrti reportérky Sotonové (†28): Zemřela cizí vinou i se svým psem, z vozu ji museli vyprostit

18. 8. 2014 18.15

K tragické autonehodě došlo v neděli u obce Zámrsk, kde je nechvalně proslulá křižovatka smrti, kterou takto přezdívají nejen místní, ale i záchranáři. V neděli vyjížděli k dopravní nehodě, během níž zemřela mladá žena, na místě zůstalo šest zraněných.

Plně obsazený modrý passat najel z boku do stříbrného vozu Audi, kde právě na místě spolujezdce seděla osmadvacetiletá reportérka Jana Sotonová. Stejně starý muž, který auto řídil, nehodu přežil, ale Janě nebylo pomoci, všech pět lidí z passatu bylo odvezeno do nemocnice se zraněními.

Sotonová byla oblíbena hlavně diváky publicistického pořadu Reportéři ČT, kde pomáhala lidem v boji s nesmyslnými nařízeními a s jejich občanskými právy, několika pomohla vyhrát jejich soudní spory nebo zjednat občanskou spravedlnost.

V autě jela Sotonová i se svým pejskem, který nehodu nepřežil. Sotonovou museli záchranáři vyprostit z vraku vozu, byla zaklíněná na sedadle spolujezdce, protože passat do boku stříbrného audi narazil čelně a nejspíš v plné rychlosti. Ani okamžitá resuscitace záchranářů jí nepomohla, lékaři se na místě snažili mladou ženu oživovat velmi dlouho.

Její kolegové považují tragickou smrt Sotonové za nenahraditelnou ztrátu. Jana pomáhala druhým, sama zemřela cizí vinou.

____________________________

In memoriam Jana Sotonová

Pavel Havlíček

Česká publicistika utrpěla velkou ztrátu, když v neděli 17. srpna při automobilové nehodě tragicky zahynula ve věku 28 let talentovaná Jana Sotonová, jedna z našich nejlepších mladých novinářek.

Známe ji z pořadu Marka Wollnera "Reportéři ČT" na ČT 1, kde natáčela aktuální reportáže o nesčetných problémech dnešní doby.

Člověka zachvátí nekonečný smutek nad tragickým osudem této nadané a schopné mladé dívky,  věnující všechny své síly práci ve prospěch naší země a boji proti šlendriánům, bránícím jejímu rozvoji.

Takovýchto nadaných a šikovných publicistů je dnes zapotřebí jako soli, protože jen jejich přičiněním se můžeme dozvědět o mnoha důležitých věcech, které by nám jinak unikly.  Jejich zásluhou se také často věci dají do pohybu, a zachrání se tak mnoho cenných hodnot, které by jinak propadly zkáze.

Žel, v tomto případě už se jejích dalších prospěšných činů nedočkáme. A to je pro nás obrovská škoda, protože jí podobných schopných mladých lidí se mezi novináři příliš nevyskytuje.

V jedné ze svých posledních reportáži se snažila dopátrat okolností, které brání záchraně krásného zámku v Jaroslavicích, který kvůli vlastnickým sporům a pomalosti našich soudů už 10 let chátrá, ačkoliv se našel jeden vážený a nadšený člověk, který jej hodlá koupit a restaurovat. Stát, který mimo jiné proslul Černými barony, kteří se zde natáčeli, však opět ukázal svou nelidskou tvář.

Stalo se bohužel to, co se stává v našich podmínkách pravidlem – že totiž zasáhl nemilosrdný osud, a připravil o život tuto schopnou a potřebnou ženu, zatímco neřády, který by si jej právem zasloužili,  ponechal opět bez povšimnutí.

A tak mohou v klidu dále přežívat, protože mají o jednoho nepřítele méně.

A zámek v Jaroslavicích, stejně jako celá naše země, bude chátrat dál.

Čest památce této mladé, krásné, talentované a pracovité dívky, která zasvětila svůj život boji za naši lepší budoucnost.

Děkujeme, Jano. Nikdy na Tebe nezapomeneme.

Jana Sotonová 2

www.ceskatelevize.cz/ct24/exkluzivne-na-ct24/274028-jaroslavice-chatrajici-renesancni-skvost-dal-nici-restitucni-spory/

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (3x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře