Obrovský požár v Kralupech

12. srpen 2014 | 11.54 |

Zprávy z médií

idnes.cz   9. srpna 2014

praha.idnes.cz/pozar-dyharna-kralupy-nad-vltavou-d5j-/praha-zpravy.aspx

Mělnický deník.cz - 20. listopadu 2008

melnicky.denik.cz/zpravy_region/mistostarosta-rezignoval-chce-ale-zpatky-na-radnic.html

_______________________________________________________

Obrovský požár v Kralupech


Pavel Havlíček

 

Požár Kyllar 8.8.2014


Včera večer nás v Kralupech – Lobečku vyděsil obrovský požár, který vypukl v nedaleké bývalé dýhárně, kterou dnes používá pro umístění nákladních automobilů a stavebních strojů místní firma Kyllar, zabývající se například pronájmem pracovních plošin, jeřábů či kontejnerů.

  

Pohled na řádění ohně byl vskutku děsivý.

Z oken jsme viděli plápolajícími plameny osvětlený obzor a vysoký sloup černého dýmu, připomínající atomový hřib. Celý výjev byl provázen častými výbuchy, svědčícími o tom, že na místě byly i plynové tlakové láhve.

  

Místní občany to velmi vystrašilo, a v obavách hleděli k místu neštěstí. Je známo, že kdyby se plameny dostaly na širší okolí, mohlo by dojít k výbuchu blízkých zásobníků kapalných plynů – a to by už znamenalo neskutečnou katastrofu nejen pro Kralupy, ale i blízké obce ve vzdálenosti několika kilometrů. 

Za silného houkání sirén se k místu požáru sjížděly hasičské sbory z širokého okolí, a to nejen profesionální, ale i dobrovolné, které se obětavě přidaly k okamžitému zásahu. Každý z nich se ze všech sil snažil pomoci. Nakonec se zásahu zúčastnilo celkem asi sto požárníků.

  

I v takto vážné chvíli se však objevili jedinci, kteří naopak svou zvědavostí a snad i touhou po "adrenalinovém zážitku" přijížděli v autech takřka k samému ohnisku požáru. Na místě pak svou přítomností a neustálým popojížděním bránili v příjezdu hasičů. Ukázalo se tak, že někteří lidé to všechno berou  jen jako velkolepou podívanou. Zajímá je jen to, že má druhý problémy, a čím větší neštěstí se mu přihodí, tím lépe. Naprosto jim nevadí, že se pletou tam, kde vůbec nemají co dělat, a přestože je přítomní policisté žádali, aby uvolnili prostor, na jejich výzvy vůbec nereagovali. Ani si neuvědomovali, že se nacházejí v těsné blízkosti benzínového čerpadla a olejových a naftových nádrží, na které mohly obrovské plameny kdykoli přeskočit, což by nikdo z nich zcela jistě nepřežil. Nezajímá je prostě vůbec nic – brali to čistě jako stejnou podívanou, jakou skýtá třeba novoroční ohňostroj. Nevšímavost, netečnost, zloba a hloupost jsou prostě vlastnosti, které se v mnoha lidech už natrvalo usídlily.
 

K tomu se přidává i jedna další, typicky česká – závist. Nikdo nesmí mít víc majetku, než já, nikdo nesmí mít v životě víc štěstí a větší úspěch, než já. Tento "jáismus" vypěstovali v lidech komunisté, kteří nikdy neměli rádi jakékoli jejich sdružování, kromě členství v KSČ. 

  
V dnešní době novodobého kapitalismu k tomu však ještě přibyly další aspekty. Je to zejména ochrana současných postbolševických "podnikatelů" proti konkurenci jiných firem, postrádajících však potřebné finanční a tržní zázemí. Poctiví podnikatelé jsou pak jimi nemilosrdně poškozováni a likvidováni.

Také v tomto konkrétním případě mám velmi silné podezření, že tato tragédie, kterou tento požár pro firmu Kyllar bezesporu je, nevznikla jen pouhou náhodou. Vznikla jí tím totiž škoda přes deset miliónů korun, a to pro může být pro ni naprosto likvidační.

  

Šéf firmy, pan František Kyllar, je zde totiž velmi dobře znám tvrdý bojovník proti korupci a jinému šlendriánu, a jako zastánce poctivých podnikatelů vůči podvodníkům. V listopadu roku 2008 se dobrovolně vzdal místa místostarosty i radního, protože byl anonymně a křivě obviněn z podvodu. Je to však rovný a čestný člověk, ale má pochopitelně řadu nepřátel jak mezi místními politiky, tak i mezi konkurenčními podnikateli.

  

Pokud se tedy potvrdí policejní verze úmyslného zapálení objektu, nebudu tím nijak překvapen.

františek kyllar

František Kyllar - majitel firmy

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2.67 (3x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře