Navrch Huj, vespod Fuj

6. srpen 2014 | 15.59 |

Zpráva z médií - Parlamentní listy. cz

31. července 2014

www.parlamentnilisty.cz/zpravy/kauzy/Humr-vino-sneci-Jak-z-nasich-penez-obedva-politicka-TOP-09-Mame-uctenky-329088

_____________________________________________________

Navrch Huj, vespod Fuj

Pavel Havlíček

Žrout 1

 Darmožrout obecný

Kdysi to byla země krásná, země milovaná.

Zvěře a ptactva plná, mlékem a strdím oplývající.

To už je ale hrozně dávno. Tak dávno, že už si to nikdo z nás ani nepamatuje.

Dokonce už naši předkové si byli vědomi toho, že by se k přírodě měli chovat ohleduplněji, a snažit se, aby jí co nejméně ubližovali. A také, že nežijí tak, jak by měli, a že by neměli být opilci, falešnými hráči a mlsnými žrouty, jak o tom psal ve své knížce pan Pavel Toufar.

opilci, falešní hráči - Toufar

Leč marná snaha. Kulturní hodnoty jsou dnes národu bohužel méně blízké, než pořádný žvanec nebo dobrý chlast.

Každý ví, že taková vepřová pečeně, dobrý gulášek, ovárek, kachnička a navrch dobře vychlazená plzeňská dvanáctka je přece jen lepší požitek, než přečíst si třeba Bratry Karamazovy. A tak s moderní dobou nastává všeobecný úpadek kultury, která ubývá na váze, zatímco váha mnoha jednotlivců dosahuje až nehorázných hodnot. Žaludek se nám roztahuje, naopak mozek se smršťuje. U některých jednotlivců máme dokonce dojem, že vymizel úplně. Takže obsah hlavy je u nich zcela nepatrný, kdežto obsah jejich přeplněného žaludku se často po ránu ocitá i na našich ulicích a náměstích.

Darmožrouti obecní jsou živočišný druh, který jsme zdědili po minulém režimu. Nároky těchto exemplářů však stále stoupají, a vzhledem k tomu, že pracovat se jim nechce, přijde nás jejich vydržování velmi draho. Není to rozhodně ohrožený druh, množí se nám velmi dobře, někdy až příliš, a vyhynutí mu rozhodně nehrozí, protože požívá zvláštní mezinárodní ochrany.

Lidé, kteří neznají míru ve své nenažranosti a žíznivosti, tu byli vždycky. Ale ještě je tu jedna zvláštní kategorie, která se u nás objevila před čtvrtstoletím, a to bylo něco zcela nového.

Zmutovaní novodobí žrouti totiž dokážou spořádat nejen to, co je kde k jídlu a pití, ale dokonce i to, co člověk běžně nekonzumuje. Podobají se dřevokazným broukům, kteří napadli naše lesy už dávno před nimi. Ale takový kůrovec žere pouze dřevní hmotu, kdežto tihle kazisvěti dokázali sežrat nejen stromy, ale i domy, pole i role, patřící předtím státu, nebo jiným lidem. Mají tak obrovský hlad, že někdy i vykoušou obrovskou díru do země, jako třeba takový tunel Blanka. Jindy jim zase zachutná uhlí, a vyžerou na Mostecku všechny místní doly. Dokonce požírají i kulturní statky a lidi, kteří je vytvářejí. Takové zbytečnosti si přece nemůžeme dovolit – vždyť taková kniha přece není nic k žrádlu, a jenom kazí lidi. Oni by pak ještě nakonec začali myslet – a to je právě něco, co vůbec nepotřebujeme.

Kalamita, kterou tito brouci všežravci způsobili, dosáhla mamutích rozměrů. Ve své nenažranosti nepřestali ani poté, co už byli nasyceni, ale dělali si další a další zásoby, jako křečci na zimu. Co bylo v jejich dosahu, to ukradli, nebo zničili. Po jejich bezohledném řádění dnes připomíná naše kdysi krásná krajina vyprahlou saharskou poušť.

A nejhorší je, že tyhle všežravce nelze vyhubit. Jedinou naší nadějí je, že by přišli ještě větší žrouti, kteří by ty současné zabili a snědli.

Ale zatím jim nic takového nehrozí. Tak strašlivě se rozežrali, že se podobají Otesánkům, a zaplatit takovému jedlíkovi oběd přijde zatraceně draho. A navíc – on je ke všemu strašlivě lakomý, a nechce se mu platit všechno to žrádlo z vlastní kapsy. Proto se dál stravuje na úkor státu, i když v jeho pokladně už není skoro nic. Zatímco běžnému člověku stačí na oběd stovka či dvě, takový superžrout za něj zaplatí třeba i devět tisíc, jako třeba tenhleten Huj. I když tentokrát byla v té luxusní restauraci v Obecním domě jen paní Hujová, což je zato paní starostka ze Žižkova. A taková kráva má přece čtyři žaludky, a to už je panečku nějaký kumšt je všechny nasytit.

Tihle dnešní maxižrouti jsou však navrch Huj, ale vespod Fuj.

Kdyby z nich aspoň občas vypadlo něco pořádného. Ale když se na ten jejich produkt podíváte zblízka, určitě vám moc vonět nebude.

Rittig 1

Maxižrout zelný

Bém 2 - karikatura

Prahožrout blankokřídlý

Antonín Koláček 1

Uhložrout důlní

Žrouti -  krátký film Pavla Soukupa

vimeo.com/16306568

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře