Cirkus Nagy odjel, ale svinčík tu zůstal

14. červen 2014 | 14.39 |

Cirkus Nagy odjel, ale svinčík tu zůstal
 

Pavel Havlíček

Tak už je tomu rok, co od nás, doufejme, že navždycky, odcestoval smutně proslulý cirkus Nagy, řízený  velectěnou paní ředitelkou, která mu laskavě propůjčila své jméno.

A s ním také všichni přízemní a vzdušní artisté, žongléři, eskamotéři, pouťoví vyvolávači, kouzelníci, manipulátoři, hadí muži i ženy, mořské panny a jiná vodní, zemní  i podzemní havěť, tenťáci, potenťáci, cvičená zvířata a všichni ostatní zaměstnanci tohoto kolosálního podniku, spadajícího pod agenturu "České cirkusy a varieté".

Nutno říci, že nikomu z našich obyvatel tenhle cirkus nechybí. Zbyla tu po něm jen hromada hnoje, pár kupek sena, podestýlky, siláže a spousta dalších odpadků všeho druhu. Ani ten nepořádek po sobě neuklidili, taková to byla banda nemytá.

Není nám bohužel známo, kam se všichni poděli. Zůstal tu po nich jen ten svinčík, smrad a spousta dluhů, které nemá kdo zaplatit. Jsou líní jako vši, a o práci vůbec nestojí. Ani vlastně pracovat nemohou, protože se žádnému poctivému řemeslu nikdy nenaučili. A nikdo by přece takové lemply ani tady, ani v cizině nenajal ani na ty nejpodřadnější pomocné práce.

Jediní, kdo tu zůstali, a o nichž víme, jsou paní ředitelka a její dva bývalí klauni. Ona si totiž nedávno vzala za manžela Jeliže, člena známé klaunské dvojice, jejíž tragikomické výstupy však ke konci kariéry byly odměňovány pouze ohlušujícím pískotem a deštěm odpadků od dožraného publika, které jejich trapné a sprosté vtipy rozlítily až do nepříčetnosti.

Druhý z této dvojice, klaun Vyliž, prý nyní pracuje v místní obecní žvanírně, kde nadále holduje své neřesti, která ho zničila. Zmožen alkoholem se od rána do večera potácí jejími prostorami a občas též zabloudí k řečnickému pultu, kde si vytrvale stěžuje na těžké příkoří, které utrpěl ztrátou své klaunské živnosti, co ho tak dobře živila. Na jeho tváři jsou znatelné modřiny, z nichž některé jsou způsobené opileckými pády, a jiné mu způsobil duch rytíře Albrechta z Valdštejna, snažící se jej vyhnat ze svého paláce, neboť jej svým sprostým chováním znesvětil.  

  

Své původní povolání dvorního alchymisty dávno zapomněl, a myslím si, že i sám Rudolf II. by ho dávno ze svých služeb vyhodil. Jednoho takového tam totiž už měl - magistra Edwarda Kellyho, ale na rozdíl od současných vládců včas zjistil, že je to zloděj a podvodník, a dal jej uvěznit na hradě Křivoklátu a později mosteckém Hněvíně. Kelly několikrát z vězení uprchl, ale následkem těžkých úrazů,  utrpěných při útěcích, nejprve přišel o jednu nohu, a pak i o druhou. Nakonec na následky svých zranění zemřel, ale před svou smrtí stačil ještě zvolat:

"Ať se město Most i hrad Hněvín propadne do země!"

A to se mu také částečně podařilo, neboť město Most komunisti napřed poddolovali, a poté je proměnili v hromadu ssutin.

Dnes tu máme takovýchto magistrů Kellyů celá hejna.

Tváří se jako učení alchymisté, snažící se vyrobit zlato. Je to však jenom banda podvodníků a budižkničemů. Rozkradli naše království, otrávili metanolem, kolosálními podvody a hloupými plky už skoro celý národ, a přesto je tu trpíme.

Rádi bychom se jich zbavili, jenže nevíme jak.

On zde totiž bohužel není žádný moudrý panovník formátu Jeho Císařského Veličenstva Rudolfa II., který by je dal zavřít, nebo je raději rovnou poslal ke všem čertům, kam už dávno patří.

Nečas-Nagyová hrdličky

Paní ředitelka cirkusu Nagy a klaun Jeliž uzavřeli nedávno sňatek

Nečas Kalousek 1

Klaunské duo Jeliž - Vyliž v dobách své největší slávy

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 5 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře