Chiudák Cervantes by zíral

19. duben 2013 | 22.06 |

Chudák Cervantes by zíral

Pavel Havlíček

Zpráva z tisku: 19. dubna 2013  Právo

Exministra Julínka obvinila policie, měl způsobit škodu za 800 miliónů

Protikorupční policie v pátek oznámila, že obvinila bývalého vrcholného představitele ministerstva zdravotnictví ze zneužívání pravomoci veřejného činitele a porušování povinnosti při správě cizího majetku. Státu údajně způsobil škodu ve výši 792 miliónů korun. Podle informací Práva je obviněným bývalý ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS). Obvinění se týká provozování vrtulníků letecké záchranné služby (LZS).

O obvinění informoval mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej. Jméno ani funkci obviněného, který je stíhán na svobodě, nechtěl specifikovat.

Tendr na provozování letecké záchranné služby vypsalo ministerstvo zdravotnictví v době, kdy resort vedl právě Julínek. Vyhrály jej společnosti Alfa Helicopter a DSA. DSA se proti obvinění z předražené zakázky ohradila Julínek v pátek nebral telefon a nereagoval ani na SMS. Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že identitu obviněného nezná.

Případ souvisí s provozováním vrtulníků letecké záchranné služby. Dotyčný měl v rozporu se svými povinnostmi přenést činnosti související s provozováním služby z ministerstva obrany a ministerstva vnitra ve prospěch dvou nestátních provozovatelů LZS.

Doposud vyčíslená škoda bude ještě narůstat, neboť další plnění je z důvodu uzavření smluv předpokládáno až do roku 2016.

"Škodu představuje rozdíl mezi náklady na provoz ze strany uvedených státních subjektů a nestátních podnikatelských subjektů, kdy státní subjekty byly schopny služby poskytovat výrazně levněji," doplnil Ibehej. DSA se ohradila Společnost DSA odmítla spojování svého jména s předraženou nebo neregulérní zakázkou. Odmítla i uváděnou výši škody.

"Společnost provozuje leteckou záchrannou službu vždy na základě řádných výběrových řízení a uzavřených smluv. Uváděná škoda je naprosto nepravdivá a zavádějící, protože armáda a policie nebyla dodnes schopna stanovit kompletní cenu za vlastní provoz," zdůraznil předseda představenstva DSA Tomáš Suchánek. Dlouhodobý problém Společnosti Alfa Helicopter a DSA provozují záchranku na základě vítězství ve výběrovém řízení, které doposud nikdo nezpochybnil. Podle informací České televize tehdy bylo jejich sdružení jediným účastníkem tendru. Ministerstvo o problému dlouhodobě ví.

"Ministerstvo zdravotnictví bude iniciovat jednání s dodavateli o snížení ceny. Pokud nedojde k nějaké dohodě, jelikož je smluvní vztah velmi složitý, bude ministerstvo zdravotnictví smlouvu analyzovat po právní stránce a hledat právní cesty, jak cenu snížit," řekl Právu v listopadu roku 2010 tehdejší mluvčí resortu Vlastimil Sršeň.

"Bylo to řádně vysoutěžené podle všech evropských pravidel. Cena odpovídá i leasingu těch vrtulníků a jistotě provozovatele, aby mohl záchranku modernizovat. Nynější smlouva dává garance státu, že ta služba bude bez problémů zajištěna. Všichni jsou spokojeni, takže nevidím žádný důvod, proč to nějakým způsobem zpochybňovat," uvedl tehdy Julínek.

              

Tihle dva hrdinové dnešní doby, novodobí Don Quiote a Sancho Panza, mě byli vždycky podezřelí.

On totiž už jejich vzhled nevzbuzoval přílišnou důvěru. Připadalo mi totiž, že svým komickým vzhledem odpoutávají naši pozornost od podstaty věcí a snaží se nás balamutit. A je nutno vědět, že to, co na první pohled vypadá komicky, mívá občas tragické následky.

To se také v jejich případě dokonale potvrdilo. Od svých předloh z klasického románu se tito dva neliší vzhledem, ale charakterem. Zatímco původní dvě románové postavy jím byly stvořeny jako pomatení snaživci, bojující sice směšně, ale vytrvale o spravedlnost, tyto dvě postavičky se opravdu příliš nepovedly. Myslím, že kdyby je dnes chudák Cervantes spatřil, propukl by v pláč.

Cervantesovo dílo bylo totiž velice zdařilé, neboť jeho postavy i po staletích výborně baví čtenáře, kdežto tito dva působí pouze jako jejich trapné a ubohé kopie. Don Quiote de la Mancha, rytíř smutné postavy, bojoval na své vychrtlé kobyle Rocinantě za pomoci svého věrného sluhy Sancho Panzy o lásku své milované děvečky Dulcinely, a přitom podstoupil těžké boje s mnoha nepřáteli, nevyjímaje ani větrné mlýny. Ale aspoň měl nějaký ušlechtilý cíl a ideál, byť pouze vysněný.

Naši novodobí hrdinové tak ušlechtilé cíle nemají. Jejich hlavním a jediným zájmem je totiž ukrást, co se dá. Prokoukl jsem je už dávno, kdy ministru Julínkovi sloužil ve funkci ministra zdravotnictví jeho věrný mluvčí Cikrt. Výsledky jejich předstíraných pokusů o tzv. reformu zdravotnictví však byly už tenkrát stejně ubohé, jako bojové úspěchy našich dvou románových hrdinů. Proto jsem jim už tenkrát věnoval jednu svou báseň. Dnes vidíme, že jsem se v jejich odhadu nemýlil.

Copak o to, vydaření ptáčkové to opravdu jsou. Ještě ani neumřeli, a už jsou slavní, jenže nikoliv svými zásluhami, ale tím, jak se zapsali do historie jako jedni z největších podvodníků, jací kdy spatřili světlo světa.

Neškodilo by, kdyby byli nyní umístěni tam, kde není tolik světla, ale spíše tma a chlad.

Kam nechodí slunce, tam chodí lékař.

Těmhle a jim podobným by úplně stačilo, kdyby tam chodil bachař.

Don Quiote a Sancho Panza

Pavel Havlíček Kralupský

Don Quiote a Sancho Panza

nejsou duchem bystří,

však není pro ně těžká žádná kauza,

tak proč by nemohli být ministři?

Rytíř smutné postavy Julínek

jen o reformě žvaní,

však ani ten větrný mlýnek

mu peníze nezachrání.

Jeho věrný sluha Cikrt

jen v informacích tápe,

kdyby se raději na vše vyprd,

tak jistě udělal by lépe.

Vychrtlá kobyla Rosinanta

táhne prázdnou, rozvrzanou káru,

nikdy už nebudou v ní ta peněz kvanta,

co dostala se do zlodějských spárů.

Důmyslný rytíř v plné zbroji

má ku pomoci trpaslíka,

k boji s větrnými mlýny již se strojí,

jejich odvaha se hvězd dotýká.

Každý svou úlohu bere vážně,

v boj na život a na smrt se chystají,

však nejvíc ze všeho je strašné,

že žádnou schopnost k němu nemají.

Tahle zvláštních hrdinů dvojice

žije ve svém vybájeném světě,

pro nás by však udělala více,

kdyby spíš hrála v kabaretě.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře