K Velikonocům si přejme prozření

18. duben 2014 | 16.40 |

K Velikonocům si přejme prozření

Pavel Havlíček

Dlouho jsem hledal něco, co by nás o letošních Velikonočních svátcích přimělo k zamyšlení o smyslu našeho života, a o nějakém cíli, jenž bychom si měli v dnešní nelehké době stanovit, abychom definitivně nepropadli beznaději.

A nakonec jsem našel. Je to životní zpověď jedné spřízněné duše, která má stejné pocity, jako já - akademického sochaře Otmara Olivy.

Jistě mu prominete ty jeho jadrné výrazy, ale někdy se jim prostě nelze vyhnout.

Tady jsou jeho slova, která říkají vše:

"Je více než dvacet let od revoluce a my jsme nezvládli ani pomyslný odchod z Egypta. Nenalhávejme si, že všichni otroci věděli, proč odchází. Byla to jen úzká elita, která se chtěla osvobodit. Vlekla s sebou lůzu, která okamžitě začala plakat a remcat. Takhle to chodí dvacet let. Nezvládli jsme ani průzkum svobodného území. Zvědové nás špatně informovali, protože to nepochopili, báli se, lekli se a neuměli pojmenovat získanou svobodu. Už nevíme, co jsme chtěli, protože jsme nevěděli, proč odcházíme z otroctví, protože jsme ani tenkrát nevěděli, že jsme otroci."

Oním cílem, který bychom se měli snažit dosáhnout, je prozření.

Abychom konečně pochopili, co je smyslem lidské existence.

Jestli je to život v neustálých třenicích a sporech, ve snaze o likvidaci jednoho druhým, v sobeckém a ubohém pachtění za osobním prospěchem, což stejně nikomu nepřinese nic dobrého.

Anebo snaha o to, abychom hledali smysl života v lidském přátelství a lásce, ve snaze být prospěšní ne sobě, ale především svým bližním.

Nacházejme cestu zpět z Egypta, nacházejme ztracené štěstí.

Snad nám k tomu dopomůže kouzelná oliva, jejímž pozřením tohoto kýženého prozření docílíme.

www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Srac-Sobotka-grazl-Babis-zjev-Okamura-Hovori-umelec-disident-a-spoluvezen-Jiriho-Dienstbiera-315516

www.ceskatelevize.cz/porady/10120694231-otmar-oliva/494213100710004

sochař Otmar Oliva 1

          Akademický sochař Otmar Oliva

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře