Musíme měnit hodnoty

5. duben 2014 | 12.36 |

Musíme měnit hodnoty

V záplavě novinářského balastu, jehož jediným cílem je zbavit lidi schopnosti samostatného myšlení, se přece jen občas vyskytne pár článků, které unikly cenzuře vlastníků médií či autocenzuře autorů. Takové bývají  jimi vyhodnoceny jako nebezpečné, a to proto, že obsahují tzv. "zakázané myšlenky".

Jeden takový, jehož platnost je nadčasová, je tento od autora MUDr. Jana Hnízdila.

Největší pravda je obsažena v jeho samotném závěru:

"Půjde o zásadní změnu myšlení, vnímání a způsobu života. Nahrazení extenzivního ekonomického růstu vnitřním kulturním a sociálním rozvojem."

Nesmírně si vážím lidí, kteří mají odvahu naplno říci pravdu, kterou všichni známe, ale jen ti nejodvážnější z nás ji dokážou veřejně vyslovit.

                                                                                                                                                                                                              Pavel Havlíček

_________________________________________

Hadi v oblecích aneb Psychopat jde do práce

 Jan Hnízdil

Parlamentní listy - 8.

5.2013

MUDr. Jan Hnízdil 1

MUDr. Jan Hnízdil

Lékař Jan Hnízdil je v každém případě osobností s dost netypickými názory, a za to si ho řada lidí váží. Snaží se o celostní léčbu pacientů, také se zabývá důvody toho, proč jejich těla stůňou. Přiznává, že tak jak však dříve nerozuměl stonání svých pacientů, tak nechápal vystupování a názory politiků.

Hnízdil připomněl, že toto téma už bylo odborně probádáno. "Ti autoři, z nichž jeden je psychiatr, totiž exaktním způsobem zjistili, že mezi politiky a vysokými manažery je víc psychopatů než ve federální americké věznici. Jsou dokonale oblečení, ale jsou to bestie. Nejsou to sice nemocní lidé, ale chybí jim kus mozku, což doložila i magnetická rezonance. Chybí jim totiž mozková centra rozhodující pro svědomí, soucit, zodpovědnost a spolupráci. My už víme, jak se chovat k někomu, komu se třeba v prenatálním období nevyvine oko, noha, ruka, ale nechápeme to, že se někdo může narodit se zmrzačeným charakterem. On se podle toho chová, my se divíme a také on se diví. O emocích sice umí mluvit, ale neprožívá je. Naučí se je třeba používat, ale nezná jejich obsah," připomíná závěry jedné z odborných prací Hnízdil. A jak již před časem sám dodal, zcela se s těmito poznatky může ztotožnit.

Podle něj to vše ale není problém těch psychopatů, ale systému. "Je postavený na dravosti a bezohlednosti, vyčerpávání přírodních zdrojů. Ten systém je celý patologický a přitahuje tento typ osobností. Pokud tu někdo říká, že naše demokracie je ohrožena, říká hloupost. Ona totiž neexistuje a tak ohrožena být nemůže. Vládne nám skupina, dosazená díky lidem v pozadí, se svými vlastními finančními a sobeckými zájmy. A tomu se dnes už říká oficiálním názvem patokracie. Proto vidíme v politice hysterky, bájné lháře, kleptomany, narcisy, megalomany – to je pastva pro specialisty, ale hrůza pro občana," konstatuje Hnízdil v dalším videu, které bylo pořízené v polovině prosince loňského roku.

Podle něj v tom je ten zásadní problém – protože tito lidé generují obrovsky negativní energii. "A i když je vidíme někde v televizi a vypneme si zvuk, tak při delším působení z toho onemocníme. Jsou to přitom oni, kdo nám vytváří zdravotnický systém. A my z těch politiků stůněme. Víme, že léčit se má sice ten systém, ale ten to neudělá. Takže musíme začít od sebe," vyzývá Jan Hnízdil. Nechci bojovat s politiky, ani politikou, důležité je umět to odmítnout Upozorňuje i na to, že každý příchází na svět s určitým vkladem – nejen tělesným, ale i charakterovým. Ten se může, ale nemusí, rozvinout. Záleží na podmínkách, v kterých vyrůstá. "Já nechci bojovat s politiky, ani s politikou. Důležité by pro nás mělo být se naučit ty věci správně pojmenovat, identifikovat a odmítnout. To můžeme všichni a pak nám nemohou škodit," uzavřel Hnízdil na druhém videu, které shlédlo na YouTube přes 56 tisíc lidí.

Poprvé v životě využil právo nevolit – při přímé volbě prezidenta

Jan Hnízdil se před časem vyjádřil pro ParlamentníListy.cz také k dění kolem první přímé volby hlavy státu. Podle něj velkým problémem této volby bylo to, jak se oběma mužům, kteří stáli ve finále, podařilo nebezpečně rozdělit společnost.

"Rozpoutali něco, co bude velmi těžké napravovat. Vždyť ti lidé se nenávidí a bojují proti sobě i v rodinách, pokud se neshodnou na kandidátovi, kterého chtějí oni, obrovská nenávist kvůli tomu vzniká i na dalších místech, na pracovištích. Když jsem v minulosti hovořil o tom, že Václav Klaus je prezidentem negativních emocí, který staví pouze na tom, že svými názory provokuje a rozděluje občany na různé tábory, pak jdou ti dva pánové, kteří se ucházejí o Hrad, v jeho šlépějích," konstatoval dál Jan Hnízdil. Jak dodal, to, co vzniká na základě negativních emocí, s sebou podle něj s velkou pravděpodobností nemůže ani nic dobrého přinést.

Nechtějme prezidenta negativních emocí, říká lékař

Hnízdil byl v určité době za svoji kritiku exprezidenta Václava Klause považován "za nepřítele státu". Uvedl totiž mimo jiné také na jeho adresu to, že (Klaus) dokáže mistrně manipulovat a odvádí pozornost od zásadních problémů.

"Nikdy se nevyjádřil ke korupci, odmítá ničení životního prostředí, ubývání energetických zdrojů, vytváří vnějšího nepřítele z ekologů, občanských iniciativ, EU či pravdoláskařů a vede s nimi pak nesmiřitelný boj. Slabé a vystrašené lidi tím uklidňuje, zbavuje zodpovědnosti za sebe samotné a dnešní svět, což mu přináší vysokou popularitu," reagoval například Hnízdil směrem ke Klausovi. Ovšem v souvislosti s přímou volbou nového prezidenta pro ParlamentníListy.cz pak ještě upozornil na to, že lidé najednou v souvislosti s přímou volbou u nás ztrácejí zdravý rozum, soudnost a čekají na nějakého spasitele.

"To je mýtus. Tento současný politický systém končí. Ovšem pokud ve společnosti vládnou lidé na základě strachu a již zmiňovaných negativních emocí a jedinci se nepokusí to změnit, pak bude současný stav nemocné společnosti ještě dál nějaký čas pokračovat," obává se Hnízdil. Reforma systému možná není.

Musíme měnit hodnoty

Současný systém nazývá Jan Hnízdil liberálně tržním modelem. A zdůrazňuje, že podle něj nepotřebujeme reformu tohoto modelu, ale zcela nový hodnotový systém.

"Půjde o zásadní změnu myšlení, vnímání a způsobu života. Nahrazení extenzivního ekonomického růstu vnitřním kulturním a sociálním rozvojem," uzavřel jedno ze svých vyjádření pro ParlamentníListy.cz.

Kdo je Jan Hnízdil?

Jan Hnízdil je internista a rehabilitační lékař (*1958), který se věnuje komplexní, psychosomatické medicíně. Působí v Centru komplexní péče v Dobřichovicích. Zároveň se mu přisuzuje název "politizující lékař".

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře