Proč není náš stát blbuvzdorný

9. březen 2014 | 18.32 |

Zpráva z médií  - idnes.cz


4. března 2014

Herec dal po jednání o Činoherním studiu radnímu facku, dostane pokutu


Policie v noci na úterý zadržela a vyslechla herce ústeckého Činoherního studia Jiřího Maryška. Po bouřlivém zastupitelstvu, které rozhodlo o zániku divadla v současné podobě, dal jednomu z radních facku. "Zasloužilo by si ji víc radních," říká.


"Když po skončení zasedání vyšli zastupitelé ze sálu, jeden z herců bezdůvodně napadl radního Jana Eichlera. Strážníci museli použít donucovací prostředky, aby násilníka zpacifikovali. Po následném ošetření ho předali státní policii s podezřením na trestné činy útoku na veřejného činitele a výtržnictví," potvrdil zástupce ředitele ústecké městské policie Jan Novotný.


Eichler podle něj zranění neutrpěl.


Policejní mluvčí Veronika Hyšplerová doplnila, že policisté Maryška vyslechli a poté propustili. Případ vyhodnotili jako přestupek proti občanskému soužití a předají ho přestupkové komisi města.


Radního Eichlera loni dosadila ústecká rada města na post šéfa správní rady divadla. Na zastupitelstvu Eichler mimo jiné řekl, že bývalý ředitel Jaroslav Achab Haidler a herec Jiří Maryško platili za ubytování v budově divadla nájemné jen 15 korun měsíčně, ředitel Vladimír Čepek pak 150 korun měsíčně.


"V létě je tam 50 procent sleva, tedy 7,50 korun. Bezdomovci platí za noc v azylovém domě 30 korun," řekl na plénu Eichler.


Už tehdy na něj herec Maryško z balkonu pro veřejnost křičel, že lže. Veřejnost totiž jinak v průběhu projednávaného bodu do diskuse zastupitelů oficiálně vstupovat nesmí.
Ta facka padnout musela, říká herec Maryško


"Nemám k tomu nic jiného než to, že když dojdou argumenty, dojde na násilí," reagoval na facku radní Eichler.

Tvrdí, že on neví, proč ho Maryško napadl. "Něco říkal, ale mluvili na mě ještě další čtyři lidé. Ten útok navíc nebyl tak silný, stačil jsem do rány strčit ruku," poznamenal Eichler.


Své tvrzení ze zastupitelstva o nájemném už rozebírat nechtěl. "Pro mě je to uzavřená kapitola. Stará o.p.s. padla a my teď musíme připravit novou věc, kam budou moci herci přejít, pokud o to budou mít zájem," dodal Eichler.


Herec Jiří Maryško se k incidentu vyjádřil až večer, protože celý den zkoušel v Národním divadle, kde hostuje.


"Měla to být mlasknoucí facka, ale bohužel uhnul, tak z toho vyšel výchovný pohlavek. Za polopravdy a urážky, proti kterým jsme se já ani mí kolegové nesměli slovně bránit, by si ho zasloužilo víc radních. Ale Eichler je zároveň předsedou správní rady divadla a zachoval se k němu jako Jidáš. Na lež, nespravedlnost a aroganci moci se doufám nikdy imunita vztahovat nebude. Myslím, že ta facka padnout musela," řekl Maryško.


Eichlerova slova o nájmu za ubytování jsou podle něj jen jednou z polopravd, které radní řekl. "V divadle mám napůl s Achabem Haidlerem pronajatý kamrlík osm metrů čtverečních, za který skutečně platím holý zaměstnanecký nájem 15 korun, ale včetně poplatků za služby a energie to je dohromady čtyři sta korun na osobu, což mi strhávají z platu 12 tisíc čistého. Ten pokojík využívám dvakrát do měsíce, když se zkouška protáhne, a nemám se jak dostat domů do Děčína," poznamenal Maryško.
Na pokutu přispějeme, domlouvají se lidé na Facebooku


Maryškův čin vyvolal u mnohých příznivců Činoherního studia spíše sympatie. Na Facebooku se hned začali domlouvat, že Maryškovi na pokutu přispějí.


"Kdo chceš psa bít, hůl si najdeš. Kdo je ale přímým svědkem svinstva, ten ji nehledá. Jiří Maryško je zadržen policií a krátce předtím od něj pan Eichler slyšel rovné, chlapské, nezúčastněné 'To byla sviňárna'. A pak vlastně hned vzápětí od něj ten konšel vyfasoval políček. Facana, jakýho dostává prolhaný děcko od táty. Jírovi posíláme všichni obrovský obdivný velký TLESK. Za to tlesknutí do tváře lháře. Myslím, že tak vyjádřil pocity velké většiny z vás,co jste měli možnost sledovat dnešní zastupko. A dokonce i celé řady zastupitelů," napsal na Facebooku Maryškův herecký kolega Jaroslav Achab Haidler.


Herec Maryško vystupuje tvrdě proti vedení města dlouho. Například před rokem po rozhodnutí soudu, že výtvarník David Černý musí zaplatit exřediteli Národní galerie Milanu Knížákovi sto tisíc korun za to, že ho označil za "nafoukaného, kriploidního č...ka", pořádal na náměstí sbírku, aby mohl totéž říct ústeckému primátoru Mandíkovi.


Zastupitelé v pondělí v noci schválili vznik nové příspěvkové organizace Činoherní studio města Ústí nad Labem. Stávající divadlo míří k likvidaci. Nemá z čeho zaplatit únorové výplaty, město mu navíc vypoví nájemní smlouvu.

usti.idnes.cz/herec-jiri-marysko-dal-facku-radnimu-janu-eichlerovi-f9k-/usti-zpravy.aspx

teplicky.denik.cz/galerie/ustecane-na-namesti-brani-sve-cinoherni-studio.html

www.denik.cz/ustecky-kraj/herec-jiri-marysko-skoncil-ve-vazbe-20120914-fws4.html

Jiří Maryško 1

Herec Činoherního studia města Ústí n.L Jiří Maryško

Jiří Maryško 2

Jiří Maryško byl okamžitě zpacifikován Policií České republiky

________________________________________

Proč není náš stát blbuvzdorný

aneb Střelil na lišku, trefil Maryšku

Pavel Havlíček


Na téměř všechny výrobky, které si můžeme koupit v obchodě, se vztahuje záruční lhůta, chránící spotřebitele před možnými skrytými vadami, které se přes veškerou pečlivost výrobce mohou občas u nich vyskytnout.

Navíc jsou konstruktéři dnešních moderních technických vymožeností tak ohleduplní a předvídaví, že je činí takzvaně blbuvzdornými - neboť nekonečná je blbost lidská.

Za dlouhá léta praxe už totiž vědí, že spotřebitelé jsou schopni při zacházení s nimi takových hovadin, že je nutno jim stavět překážky, aby nezničili to, co bylo šikovnýma rukama našich dělníků a techniků vyrobeno, aby to sloužilo zákazníkovi co nejdéle k jeho plné spokojenosti.

Jediné, na co se podobná ochranná opatření nevztahují, jsou lidé, s nimiž jsme nuceni přicházet do úředního či osobního styku. Sice o to většinou nestojíme, leč musíme.

V únoru roku 1948 se naši dělníkům podařilo vyrobit takový šmejd, že horší by sotva kde pohledal.

Byla to totiž naše slavná komunistická strana. Žádnou záruční lhůtu nám na ni nedali, abychom ji v případě naší nespokojenosti mohli vrátit, či vyměnit za jinou. Projekt a přípravu výroby měl za úkol soudruh Gottwald se svými stranickými kolegy, a ujal se jí s veškerou svou vehemencí obecního blba. Inženýry, kteří projektovali předchozí prototyp, podle něhož vznikla osvědčená první republika, vyházel, a na jejich místa poslal osvědčené soudruhy, jejichž úkolem bylo zlikvidovat tyhle intelektuální odpadlíky jako třídu.

Výroba nového člověka, jehož největší a jedinou předností byla jednoduchost a dělnický původ, byla zahájena s velkou pompou. Některé nepotřebné díly byly demontovány - zejména mozek, neboť myslet za jednotlivé výrobky bude rodná strana, která už ví, co je potřeba, aby se jí dobře dařilo.

A tak vznikla série lidských prototypů, připomínajících roboty z Čapkova RUR. Do hlav se jim vkládal pouze jednoduchý čip, oči byly převázány páskou, a do úst se vložil gramofon s reproduktorem, vykřikujícím pouze dvě věty: "Ať žije KSČ!", a "Se Sovětským svazem na věčné časy a nikdy jinak!".

Intelektuální výbava tohoto prototypu byla prohlášena za zbytečnou a škodlivou. Kdo si i přesto nechal tento nelegální software tajně nainstalovat, byl straně oddanými soudruhy pronásledován, prohlášen za zrádce a poslán na nucené práce, a ti nejnebezpečnější z nepřátel režimu byli pro výstrahu ostatním rovnou popraveni.

Tak zahájili komunisté pásovou výrobu blbů, z nichž ti nejodolnější vydrželi až dodnes. Setkáváme se s nimi většinou na ministerstvech, v zastupitelských orgánech, soudech, magistrátech, či městských a obecních úřadech.

Největší dementi působí kromě vlády i v řídících orgánech uměleckých a vzdělávacích institucí. Například takový ministr kultury bývá většinou barbar k pohledání, dohlížející důsledně na to, aby se některý občan nedopustil nějaké vlastní myšlenky. Dbá také na to, aby i v podřízených orgánech seděli pouze ti, kdo kultuře vůbec nerozumějí a usilují o její zničení. Obětavý úředník, věrný rodné straně, totiž ví, kdo nám je zvláště nebezpečný tím, že drze upozorňuje na to, že v některém našem ústředním orgánu sedí nějaké pozoruhodné hovado. Takové narušitele přece nemůžeme potřebovat! Našim cílem přece je, aby všichni měli v hlavě čistě vymeteno, neboť pořádek a disciplína musí bejt.

S takovýmto typickým úředním blbem se setkali i naši nebozí herci z Činoherního studia v Ústí nad Labem. A jelikož setkání s ním vždy končívá katastrofou, znamenalo to pro ně jediné - zánik jejich divadla s velkou tradicí, které přežilo i komunisty, ale nikoliv už nový "demokratický" režim.

A tím skončila i jeho slavná tradice. Úředník vykonal poslušně stranický příkaz, a nezajímá ho, že tohle divadlo i jeho herci byli ve městě nesmírně populární a milovaní.

Koho dnes zajímá slavná historie i současnost divadla!  *)

Teď máte, lumpové, konec srandy. Táhněte o dům dál, holoto šmírácká!

Náš stát bohužel není blbuvzdorný. Naopak - blb je zde všude potřebný a zákonem chráněný. A čím větší blb, tím lépe.

Inteligenti, umělci a potkani škodí straně, a proto musí být důsledně vyhubeni.

Vždyť co kdyby je náhodou napadlo provést zase nějakou tu revoluci!

__________________________________________

*)

Činoherní studio vzniklo už v roce 1972 na základech zrušeného Kladivadla. Prvním uměleckým šéfem divadla byl Jaroslav Chundela. Ten přizval ke spolupráci významné české režiséry potlačované totalitním režimem (Jan Grossman, Evald Schorm, Jan Kačer). V 70. letech působili v divadle herci, kteří odešli z brněnského divadla na Provázku – Jiří Bartoška, Karel Heřmánek, Pavel Zedníček a Zdeněk Dušek. V roce 1975 se uměleckým šéfem divadla stal Ivan Rajmont. Za Rajmontova působení byli do souboru angažováni například Jan Hrušínský, Jiří Schmitzer, Leoš Suchařípa, Vladimír Kratina, Pavel Rímský, Kateřina Burianová, Miluše Šplechtová. Ze známých komiků tu působili i Pepa Dvořák a Pepa Náhlovský.
I dnes tu působí četní známí a populární herci, jako Klára Krejsová, Nataša Gáčová, Anita Krausová, Zuzana Onufráková, Matúš Bukovčan, Kryštof Rímský, Roman Zach, a v neposlední řadě náš hrdina, "bezdůvodně útočící" Jiří Maryško.

Jiří Maryško 2

Takhle malinký jsme proti těm magistrátním blbům - ukazují herci


 

blbuvzdorná klika

Blbuvzdorná klika - to je právě to, co hercům Činoherního studia města Ústí n./L. chybělo

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Proč není náš stát blbuvzdorný františek (+f+) 09. 03. 2014 - 14:24
RE(2x): Proč není náš stát blbuvzdorný ceskawcela 09. 03. 2014 - 16:02
RE: Proč není náš stát blbuvzdorný +f+ 10. 03. 2014 - 21:46
RE(2x): Proč není náš stát blbuvzdorný pavel havlíček 11. 03. 2014 - 07:52
RE: Proč není náš stát blbuvzdorný denisa hadj moussa 12. 03. 2014 - 15:14