Křečci z Ukrajiny

24. únor 2014 | 08.14 |

Zpráva z médií - Lidovky.cz

20. února 2014

Střílení do lidí? Násilí se dá zabránit jen násilím, říká 'ochránce práv' Křeček

Rozhovor

Desítky mrtvých, stovky zraněných. Situaci na Ukrajině odsoudili mnozí politici, kteří vyzvali tamější vládu k ukončení násilností.

Nedávný kandidát na ombudsmana Stanislav Křeček však jejich rozhořčení nesdílí: "Protestuje se proti vládě, která vyšla ze svobodných voleb. Nic víc a nic méně," říká v rozhovoru se serverem Lidovky.cz zástupce ombudsmana.

Lidovky.cz: Jako zástupce ombudsmana jste se podrobně zabýval lidskými právy. Jak se na ně díváte v souvislosti se situací na Ukrajině?

Chtěl bych upozornit na to, že se na Ukrajině nedemonstruje proti diktátorskému režimu, ale proti režimu, který byl zvolen ve svobodných demokratických volbách, a to je přeci něco jiného a trochu se to zapomíná. Není jasné, co si vlastně Ukrajinci myslí, a je dáván prostor jen té demonstrující straně, což vždy nemusí vyjadřovat názor celého národa.

Lidovky.cz: Domníváte se, že situaci na Ukrajině média nějak zásadně zkreslují?

Zcela nepochybně. Takové to srovnání s rokem 1989, kdy se demonstrovalo proti režimu, který neznal svobodné volby. Janukovyč může být jakýkoli, ale byl zvolen ve svobodných volbách, a to je velice nebezpečné pro budoucnost, protože když se tam vyhlásí mimořádné volby, kdo je bude respektovat? Vždycky bude strana, která je nebude respektovat a bude bouřit v ulicích, a to se mi zdá velice nebezpečné. Pokud by se to stalo v Kodani nebo v Paříži, budou na to mít média jednoznačný názor. Bohužel, tady je souvislost s Ruskem, a proto je ten názor trochu deformovaný. Posuzovat demokracii zvenku, kdy jsou lidé v ulicích, zapalují budovy, a dávat na to běžná měřítka asi není možné.

Lidovky.

cz: Přeci jenom. V Kyjevě vládní jednotky střílejí do lidí. Není potřeba vyzvat Janukovyče, aby s tím přestal?

To je oboustranné. Pokud se páchá násilí na obou stranách, nelze vyzvat pouze jednu stranu, aby násilí nepáchala. Násilí může vláda zabránit jen násilím. Když na barikádách demonstranti střílejí, musí totéž dělat i ti, co chtějí střílení zastavit. Pokud by se něco stalo například v Kodani nebo v Paříži, nikoho by nenapadlo protestovat proti lidem, kteří zapalují budovy. Když je to na Ukrajině, tak se zdá, že je to součást legitimního procesu, ale není. Není to legitimní proces. Čili musíme brát v úvahu, že je to u Ruska, což se nám nelíbí. Domnívám se ale, že se to dělí, že celý národ nezastává ten názor, co mají lidé v ulicích. Tohle je veliký problém pro demokracii vůbec.

Lidovky.cz: Úroveň demokracie ve Francii je však lepší než na Ukrajině. V souvislosti s ukrajinským prostředím se mluví o potlačování lidských práv a Janukovyčův režim připomíná více než demokracii autoritářství.

Je řada Francouzů, kteří si myslí, že jsou potlačována jejich práva. Například muslimská menšina, to není naprosto jednoznačné. Pokud se potlačují lidská práva, musí se říct, kdy, v čem, mluvit konkrétně. Tyto obecné teze nemám rád. Znovu upozorňuji na to, že je to cesta, jak zpochybnit výsledek svobodných voleb na Ukrajině. Protestuje se proti vládě, která vyšla ze svobodných voleb. Nic víc a nic méně.

Lidovky.cz: Tak konkrétně se mluví o tom, že Julija Tymošenková je vězněna spíše na základě Janukovyčovy objednávky...

Tymošenková byla uvězněna na základě nezávislého soudu. To chcete všechno zpochybnit? Nemusí se nám to líbit, ale je to rozhodnutí nezávislého soudu, který je takový. Jaké jiné měřítko chcete použít než svobodné volby a nezávislé soudnictví.

Lidovky.cz: Předpokládáte tedy, že vyhlášení nových voleb by situaci na Ukrajině neuklidnilo?

Když se tam svobodné volby vypíší, k čemu to bude? Kdo je bude respektovat? Druhá strana prohlásí, že nebyly svobodné a bude se to do nekonečna opakovat. To je cesta do pekla z obou stran.

___________________________

Už se k Ukrajině nevyjadřujte, vyzvala Křečka ombudsmanka Šabatová

Lidovky.cz  - PRAHA

21. února 2014

Nová ombudsmanka Anna Šabatová napomenula svého zástupce Stanislava Křečka za slova, která pronesl v rozhovoru pro server Lidovky.cz. Požádala ho, aby dění na Ukrajině už nijak nekomentoval. Křeček prohlásil, že násilí v ulicích Kyjeva může ukrajinská vláda zabránit jen násilím. Veřejná ochránkyně práv v prohlášení uvedla, že jí - stejně jako jejímu zástupci - zákon zakazuje, aby se věnovali činnosti, která by mohla být "na újmu výkonu funkce a její důstojnosti", nebo by mohla ohrožovat důvěru v nezávislost a nestrannost. Proto se Šabatová k dění na Ukrajině a výrokům svého zástupce Křečka odmítla vyjádřit.

"Požádala jsem i svého zástupce, aby se rovněž zdržel vyjádření, která by mohla snižovat vážnost instituce veřejného ochránce práv a důvěru veřejnosti v ni," uvedla Šabatová.

Zástupce ombudsmanky Křeček v reakci řekl, že žádost vyslyší. "Budu rozhodnutí paní ombudsmanky respektovat, ačkoliv na to mám jiný názor," řekl Křeček serveru iDnes.cz.

Křeček: To nám to začíná

Na svém facebookovém profilu dal ale najevo, že ho napomínání Šabatové podráždilo. "To nám ta deklarovaná vůle ke spolupráci již po týdnu pěkně začíná. Rovněž vyzývám veřejnou ochránkyni práv, aby nesnižovala vážnost a důstojnost úřadu tím, že její první mediální vystoupení směřuje proti mediální aktivitě zástupce veřejného ochránce práv," sdílel svou reakci.

Podle Šabatové se úřad ombudsmana nemá vyjadřovat k politickým záležitostem, a to ani těm zahraničním. Křeček je ale jiného názoru. "Pokud jsou porušována lidská práva, nemyslím, že by zástupce ochránce měl mlčet. Nikdy jsem to nedělal a jsem už starý na to, abych s tím začal," uvedl v diskuzi pod svým facebookovým příspěvkem.

Zástupce ombudsmanky na sebe upoutal pozornost výroky, které zazněly v rozhovoru pro Lidovky.cz. Mimo jiné se kladně vyjádřil k násilnostem, které mají na svědomí vládní jednotky. "Pokud se páchá násilí na obou stranách, nelze vyzvat pouze jednu stranu, aby násilí nepáchala. Násilí může vláda zabránit jen násilím. Když na barikádách demonstranti střílejí, musí totéž dělat i ti, co chtějí střílení zastavit," uvedl Křeček.

________________________________

Křečci z Ukrajiny

Pavel Havlíček

Když jsem zaregistroval první ohlasy na vyjádření nového zástupce ombudsmana Stanislava Křečka k situaci na Ukrajině, chtěl jsem si k tomu vyhledat něco bližšího, a proto jsem zadal do vyhledávače:  "Křeček Ukrajina".

A hle, co se mi tam objevilo - byl to web "Českého křeččího klubu":

http://www.ceskykrecciklub.cz/phpbb3/viewtopic.php?f=29&t=424&start=30

A pod tím ještě třeba takovýhle příspěvek v diskusi:

Pozor, dorazila k nám další várka křečků z Ukrajiny. Křečci by měli mít v sobě tmavě šedý gen. Rovněž recesivně strakatý. Takže vážní zájemci se mohou hlásit. Potřebujeme oba geny uchovat a rozšířit. Podrobnější informace dodám později.

Jana

Tak se mi zdá, že tohle bude nějaký šifrovaný vzkaz od ukrajinského prezidenta Janukovyče. Tento diktátor se totiž nyní dostal do velké tísně, a chce si zachránit aspoň holý život. Jenže se mu  jaksi nedaří uprchnout, a tak jeho spojenci v Česku vyvíjejí maximální úsilí k tomu, aby mu s tím pomohli, protože doma už ho lidé mají plné zuby a chtějí ho pověsit na první lucerně.

Jedním z těchto jeho snaživých soudruhů, pracujících dosud v ilegalitě, je zjevně i náš bývalý kandidát na ombudsmana. Ještě, že se jím nestal. Protože on je představitelem zvláště odolné křeččí odrůdy, která se u nás v poslední době přemnožila, a to dokonce tak, že už jich tu je jako potkanů. Vyznačuje se tím, že dokáže dokonale splynout s okolím, takže hravě přežije každou změnu klimatické i společenské situace.

Dnes je pro tuto odrůdu charakteristické modré zbarvení, někteří jedinci jsou zbarveni do oranžova. Jejich původní barva byla ale ostře rudá. Ostatní jejich typické vlastnosti jim ovšem zůstaly - to jest především  diktátorská nátura, a dále chorobná žravost, polní pych, ale především keťasení - tj. hromadění věcí, potřebných k přežití, tedy potravy, peněz, zlata, šperků, drahých kamenů, cenných papírů a tak podobně.

Největším omylem by ovšem bylo ustanovení představitele tohoto druhu škůdce do funkce ombudsmana.

Jediným, kdo dobře věštil budoucnost, neboť měl k tomu potřebné vzdělání z Prognostického ústavu, byl náš exprezident Klaus. Už když se u nás v roce 1999 zřizoval úřad ombudsmana, byl tvrdě a nekompromisně proti.

On totiž už tenkrát dobře věděl, že pokud se tento institut jednou ustanoví, mohlo by to znamenat velké nebezpečí pro jeho vyvolené, kteří se zde za jeho vlády ujali moci.

On, jako velký sportovec, byl přece vždy velký obhájce fair play, ovšem pokud to neškodilo právě jim. Oněm Křečkům, vybraným pro hru, zvanou "kupónová privatizace", v níž vítěz a poražený byli předem známi.

Vítězem se proto za jeho velké podpory stali právě oni. Vrchní Křeček jen dohlížel na pravidla hry, a důsledně dbal na to, aby nějaký drzý šťoura nezkřížil jeho favoritům cestu ke konečnému úspěchu, tj. aby si mohli nacpat veškeré bohatství této země do svých nenasytných toreb.

A poraženými v této hře jsme byli my všichni ostatní, poctiví občané tohoto státu, naivně doufající v to, že zde bude konečně nastolena vláda svobody a demokracie.

Tak čemu se, přátelé, vlastně divíme?

Vždyť nám to přece ten jeho Poslední Křeččí Mohykán jasně vysvětlil!

Jenom nevím, proč bychom měli ke všemu ještě dovážet další diktátorské Křečky z Ukrajiny. Jako bychom tu těch vlastních už neměli dost.

Než takovýhle ochránce lidských práv, to raději ať nám vládne třeba Mravkolev.

Ten má určitě v sobě více mravnosti, než celá tahle zatracená Křeččí banda.

Křeček 1

Zástupce "ochránce lidských brav"  Stanislav Křeček

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Křečci z Ukrajiny +f+ 23. 02. 2014 - 16:57
RE: Křečci z Ukrajiny davidddd 06. 03. 2014 - 17:13
RE(2x): Křečci z Ukrajiny pavel havlíček 06. 03. 2014 - 17:36