Česko a demokracie? K smíchu!

10. únor 2014 | 00.09 |

Zpráva z médií - Reflex.cz

8. února 2014

Česko chce vyvážet demokracii. Vážně to dopadne dobře?

V zemi má vzniknout institut, který by se měl jmenovat Centrum pro občanskou společnost a sloužil by k "podpoře a tréninku demokratů ze zemí s nesvobodnými režimy". Tak to oznámily na první straně sobotní Lidové noviny. Nápad se to zdá být na první pohled dobrý, výsledky ale mohou být tristní. Důvodů je několik.

Jednak není jasné, kdo by se v podobném institutu "trénoval". Bylo by to výběrové pro některé země, ne poskytnuta mnoha státům? Na základě čeho by výběr probíhal? Podle LN jsou "majiteli iniciativy americká, česká a švédská vláda a dvě americké lidskoprávní nadace". Takže čí zájmy se budou nejvíce sledovat? Podle všeho americké. Bude pak něco podobného ale skutečně v souladu s českými národními zájmy? Úplně nejvážnější otázkou ale je, zda se podobný vývoz demokracie může podařit. Některé příklady ze světa jsou spíše odstrašující. Demokracie a svoboda jsou samozřejmě hodnoty univerzální, ale každý je pojímá jinak, vysvětluje si je jinak a v různých zemích světa mají rozdílné tradice, zvyky, kulturu i náboženství, které to všechno ovlivňují.

Naprosto odstrašujícím příkladem mezinárodních snah o implantaci demokracie bez jasné podpory místních obyvatel vidíme v Iráku a Afghánistánu. Tam se to nepovedlo. Ano, bylo správné svrhnout tak odporného diktátora, jakým byl Saddám Husajn, ale "podpora a trénink" demokratů v Iráku se jaksi nezdařily.

Nemusíme ale chodit až na Střední východ. Také Česká republika (bylo to v souladu se zájmy některých jiných vlád, například právě americké, ale i Evropské unie) se podílela radami, financemi i určitým tréninkem na "růžové" revoluci v Gruzii (2003) a té "oranžové" na Ukrajině (2004). Proti mírně autoritářským a zkorumpovaným režimům jsme tam podpořili zástupce více "demokratické". Skončilo to ale opět u zkorumpovaného systému s mnoha nedemokratickými prvky.

Západ se také ze všech sil snažil pomoci revolucionářům v Egyptě. Také v Česku probíhaly semináře, školení a "trénink", jak dělat tu správnou demokracii v arabském světě. Dokonce bez ohledu na to, že téměř každý Egypťan nenávidí našeho spojence, který se jmenuje Izrael. Výsledek je opět tristní. Představa, že by se u nás školil někdo z komunistické Číny, je pak úplně mimozemská, protože Peking by si nás pak jistě pořádně "podal" a to žádná vláda ve Strakově akademii nedovolí. A mohli bychom pokračovat dál.

Stát na straně svobody a demokracie by mělo být pro každého normálně smýšlejícího Čecha samozřejmostí, ale zda umíme "vyvážet" demokracii, o tom existují velké pochybnosti. Přece jenom je to něco podstatně jiného, než vyrobit dobrou škodovku.

__________________________________

Česko a demokracie? K smíchu!

Pavel Havlíček

Česko a demokracie?

Tohle přirovnání kulhá jako Zeman v Soči.

Prezident státu, který hodlá vyvážet demokracii do světa, a přitom není schopen vyvézt žádný ze svých kdysi tradičních výrobků, jako třeba ocel a různé naše dříve světoznámé produkty spotřebního průmyslu.

Prezident, který jedná na olympiádě s ruským prezidentem Putinem, čínským prezidentem Si-Ťin-pchingem, a dalšími představiteli totalitních režimů.

Prezident, který gratuluje k narozeninám gabunskému prezidentu - lidožroutu Omaru Bongovi, a zcela pomine stejnou příležitost u britského premiéra lorda Camerona a polského prezidenta Komorowskiho.

Česko a demokracie? K smíchu!

Stát, v němž namísto vlády lidu, což toto slovo znamená, existuje pouze vláda mafie, ovládající všechna odvětví naší společnosti, politiku, ekonomiku, veškeré orgány státní moci a správy.

Stát, který vězní slušné a poctivé občany, kdežto zloděje miliard, kteří jej přivedli zu grunt, nechá beztrestně unikat před zákonem.

Stát, pro nějž neplatí rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku, který je demonstrativně ignoruje a flagrantně tak porušuje lidská práva ve vlastní zemi.

Stát, který klidně oželí miliardové ztráty z Mostecké uhelné a kauzu za něj řeší švýcarský soud.

Nikoliv, toto není demokracie – tomu se dá říci spíše Klémokracie. Protože půjde-li to takhle dále, skončíme znovu u politických procesů padesátých let, u režimu, jehož oběti na životech nebyly dodnes potrestány, stejně jako zločiny současných lotrů, propuštěných na prezidentskou amnestii, kteří mohou tak klidně a nerušeně dál podvádět, krást a zabíjet!

_______________________________

Za všechno mluví názory našich občanů v diskusi pod tímto článkem Viliama Bucherta z časopisu Reflex:

Někdo by ty státy a eventuálni zájemce o ,,naši demokracii" měl varovat.

Jako fór je to dobrý, ale nebylo by náhodou lepší se té demokracie napřed dovzdělat, aby nás vůbec žáci brali vážně. V našich poměrech to přijde, jako si přečíst skripta s anatomie a hned běžet na operační sál zachraňovat životy. Nepatří náhodou na příklad k demokracii nezávislá a politiky neovlivňovaná policie a soudy? Opravdu někdo věří, že tak to u nás funguje? Neni náhodou dnes zřejmé, že ne všude se dá demokracie aplikovat, na to je třeba nejen vůle, ale i pochopení.

Vyvážet chaos, lidskou duševní bídu, přenášet své problémy do jiných zemí, ničit kultury, ...... no za to nás asi budou mít rádi.

Zeman na židli

Demokracie v Česku je poněkud invalidní ...

Zeman a Rusnok karikaturaa

Fenomén Zeman - video

www.stream.cz/nejnovejsi/fenomen/10001440-milos

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 5 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Česko a demokracie? K smíchu! tomas 12. 02. 2014 - 09:31