Bém - padouch, nebo hrdina?

20. leden 2014 | 14.33 |

Bém - padouch, nebo hrdina?
Pavel Havlíček

    Když jsem včera odpoledne shlédl na ČT 2 dokument režiséra Pavla Kačírka z roku 2009  "Palachův týden", nevěděl jsem, zda sním, či bdím.

    Mohli jsme v něm vyslechnout svědectví přímých účastníků známých masových protirežimních demonstrací z ledna 1989, jako byl Petr Placák, Martin Mejstřík, Dana Němcová, Stanislav Devátý a další (záměrně vynechávám Sašu Vondru, který se nám také pěkně vybarvil).

    A ejhle, kdo se nám zde objevuje jako přímý účastník, organizátor, hlavní hodnotitel a Spiritus agens všech těchto historických událostí, které, jak jsme se doposud (zřejmě mylně) domnívali, byly organizovány Chartou 77?

    Je to náš starý známý Pavel Bém, onen dnešní kmotr, který byl pražským primátorem v letech 2002 – 2010. Tento "revoluční hrdina" byl v době svého působení označen samotným prezidentem Klausem jako "nejlepší primátor naší novodobé historie". Jenže tato pohádka se brzy zhroutila poté, co vyšly najevo aféry jako tunel Blanka, kauza Opencard a mnohé další, zdokumentované na podkladě  policejních odposlechů, kde jsme jej poznali jako jednoho z hlavních bossů pražského podsvětí. Tyto rozhovory, v nichž se Kolibřík dohaduje s dalším kmotrem Janouškem alias Mazánkem, dokazují, že veškerá moc v tomto státě nepatří už pracujícímu lidu, jak tomu údajně bylo za komunistů, nýbrž kmotrům a mafiánům, před nimiž bledne i sláva sicilské mafie.

    Domnívám se, že při současném povědomí o skutečných lidských kvalitách tohoto kariéristy, který neváhá zneužít nadšení našich lidí ke svému osobnímu prospěchu, není vhodné, aby podobné matoucí dokumenty byly uváděny jako spolehlivé zdroje o tehdejších událostech.

    Kdyby měla Česká televize v sobě dostatek soudnosti, nikdy by nepřipustila, aby byl dokument v této podobě uveden.

Protože však její snahy o deformaci společenského vědomí a cenzuru zpravodajství jsou více než zřejmé, nemůžeme se divit, že nemá v sobě ani tolik studu, aby jej nestáhla. A ani režisér tohoto snímku není bez viny, že nechá své dílo uvést v současné podobě. Protože už v roce 2009, kdy byl film dokončen, nebyly o pravé tváři Pavla Béma žádné pochyby.

    Doba si zřejmě žádá nové hrdiny, a tak jsou nám nyní předkládány typy lidí, vyhovujících současné společenské ideologii. Novodobí manipulátoři nám tady vytvářejí zdání, že tehdejšími hybateli společenského dění byli lidé, kteří jsou dnes u moci. Tak to ale tenkrát rozhodně nebylo.

    Jak k tomu přijdou skuteční aktéři, kteří tenkrát bojovali za naprosto jiné hodnoty? Ti přece dnes musejí být zákonitě zděšeni z toho, kam až jsme pod vedením současných vládců dospěli. Jak to, že se nebrání tomu, aby jejich jméno bylo spojováno s takovými neskutečnými i lháři a bezuzdnými kariéristy, jako je Pavel Bém? Je jim to snad jedno, nebo snad dokonce souhlasí se současným vedením, a tedy i s katastrofálním hospodářským i morálním stavem naší společnosti? Vše nasvědčuje tomu, že tu má kdosi zájem manipulovat s veřejným míněním.

    Pokud budou u moci on a jemu podobní, nemůžeme čekat, že tomu bude jinak. A dokud bude náš stát ovládat současná mafie, stejně jako sdělovací prostředky, pak se těžko dočkáme, aby se  soudobé hnojiště, jímž je naše politická scéna, změnilo v zemský ráj.

    Řeči o demokracii, kterými nás dnešní státní představitelé neustále zahlcují, jsou tak jen mlácením prázdné slámy. A čeho také jiného, když tu necháme vládnout takové sprosté zloděje a vesnické burany, jakými dnes naše politická scéna oplývá.

    Vkrádá se nám na jazyk jedno zlidovělé rčení: "Padouch, nebo hrdina - všichni jedna rodina!"

Zde můžete shlédnout dotyčný dokument:

http://www.ceskatelevize.cz/porady/10216512150-palachuv-tyden/20856226629/

Zde je zajímavá kapitola Pavel Bém - Necyklopedie:

http://necyklopedie.wikia.com/wiki/Pavel_B%C3%A9m

Bém 1

Pavel Bém - karikatura z časopisu Reflex

Bém 4

Pavel Bém - karikatura  firmy "aTeo"

Bém 5 - karikatura

Redakční poznámka:

Pavel Bém, který je také občas terčem fotomontáží, tvrdí, že mu karikatury nevadí. "Karikatura k politické roli patří. Musíme ji umět překousnout.

Pravda, měla by mít své meze," sdělil Bém serveru Lidovky.cz

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře