Psí hovínka

10. leden 2014 | 16.55 |

Zpráva z médií - tn.cz

3. ledna 2014

Čeští vědci odhalili tajemství psích hovínek! To se budete divit

Vědci delší dobu sledovali pejsky při vyměšování. Nejdříve si mysleli, že nezjistili nic. Pak ale přišli s šokujícím zjištěním.

Psi vnímají magnetické pole Země. S tímto objevem přišli čeští vědci z České zemědělské univerzity společně s kolegy z německé University Duisburg-Essen, výsledky jejichž práce vyjdou v renomovaném vědeckém časopise Frontiers in Zoology. Když je magnetické pole klidné, natáčejí se psi při vyměšování severojižním směrem. ČTK o objevu informoval mluvčí univerzity Josef Beránek. Natočení těla v severojižní orientaci už čeští badatelé dříve zjistili třeba u kaprů nebo kachen.

Vědci na vzorku 70 psů různých plemen měřili, jakým směrem se psi postaví, když venku a bez vodítka vyměšují. "Výsledný obraz analýz dat seřazených do několika kategorií je jasný a ohromující: psi preferují nasměrování těla v severojižní ose, ale pouze v obdobích, kdy je magnetické pole klidné," uvedl tým doktora Vlastimila Hartla a profesora Hynka Burdy.

Původně to přitom vypadalo, že bádání skončí fiaskem. Vědci srovnali výsledky více než 7000 statistických analýz, kam byly zahrnuty i lokality měření, denní doba a další parametry včetně například znalosti daného terénu u každého psa. Z výsledků ale nevyplývalo, že by psi vykazovali jakoukoliv směrovou preferenci, tak jako se v minulosti prokázalo třeba u pasoucích se krav, myškujících lišek a dosedání vodního ptactva na hladinu. Severojižní orientaci psů vědci odhalili, až když data roztřídili podle nepatrných výkyvů magnetického pole v průběhu celého období jejich sběru.

"Pro mnoho majitelů psů, kteří vědí o výborném orientačním smyslu svých svěřenců, nemusí být tento objev velkým překvapením, jde spíše o vysvětlení 'nadpřirozených schopností', přestože vědci netuší, k čemu psi magnetického pole využívají," dodali výzkumníci. Tato zjištění ale chtějí vědci využít pro další bádání, protože magnetický smysl živočichů stále není dostatečně prozkoumán.

____________________________________

                Psí hovínka

       Pavel Havlíček Kralupský

Dnes mě zastihla překvapivá novinka,

jak náramně důležitá jsou psí hovínka.

A k tomu ještě, že prej, když pes močí,

dle zemského magnetismu se přitom točí.

Opravdu neuvěřitelná je to zpráva!

Jen jaksi nebere mi moje hlava,

jak mohl vůbec dříve existovat tento svět

bez Univerzitního ústavu zemědělských věd!

Teď otevřou nám jistě všude brány,

a budem slavit úspěch nevídaný!

Já však chci k tomu říct, že vám na to s..u,

zda můj pes čůrá na jih, anebo k severu.

Naši slavní ústavní výzkumníci!

Vaše zjištění je vskutku šokující.

Říkám vám však jako starej lesák,

na tohle vám s..e Bílej Tesák!

Tomuhle objevu vážně nic není rovno!

Však v zemi, kde skoro každý má jen h...o,

na tom snad přece vůbec nezáleží,

kde a kterým směrem to h...o leží!

Psí hovínka

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře