Ne se všemi piráty dělá policie ciráty

30. prosinec 2013 | 22.55 |

Ne se všemi piráty dělá policie ciráty

Pirát č. 1

Michailis Liapis

Michailis Liapis

30. prosince 2013 - Atény

Ministr ujížděl policistům v luxusním autě s falešnou značkou a bez řidičáku

Řečtí policisté nestačili žasnout, když po divoké honičce dopadli zběsilého řidiče, který se týden před Vánocemi hnal ulicemi města Artemida a jemuž po zatčení nasadili pouta. Vyklubal se z něj exministr dopravy Michalis Liapis (62).

Řítil se po městě v luxusním autě s falešnou poznávací značkou, neměl řidičský průkaz a při dopadení se tvářil dotčeně. Nejprve se vymlouval, že se stal obětí finanční krize.

"Chtěl jsem ušetřit za daň z luxusního zboží a za auto," tvrdil dál a přiznal, že původní SPZ odevzdal úřadům, aby se vyhnul berňáku.

Liapis patří do klanu Karamanlisových – jeho strýc Konstantinos působil i jako premiér a prezident a politice vděčil za to, že se z chudého studenta stal jedním z nejbohatších Řeků. Bratranec Kostas Karamanlis se rovněž vyšvihl do křesla předsedy vlády a přivedl svou zemi v roce 2009 k bankrotu.

Řecká média připomínají, že ministr dopravy z let 2004–7 se zapletl do řady podivných kšeftů, přičemž před postihem ho zachránila amnestie.

_______________________

Pirát č. 2

Roman Janoušek 1

Roman Janoušek

Že vám není hanba, odmítl Janoušek komentovat nehodu

23.

března 2012  - Praha

Lobbista Roman Janoušek způsobil v Praze 4 dopravní nehodu, od níž ujel, aby následně srazil řidičku, která se jej snažila pronásledovat. I od této nehody ujel a zastavit se ho podařilo až policistům. Před nimi se pokoušel utéct. Policisté ho dostihli a zjistili u něj v dechu 2,2 promile alkoholu.

"Poté, co zastavil na nedalekých semaforech, snažila se jej řidička dostihnout," popsala nehodu mluvčí pražské policie Eva Kropáčová. Muž ji však srazil a způsobil jí poranění hlavy. I od této nehody se muž pokusil ujet. Policisté jej dostihli na Pankráci. "Muž se po zastavení hlídkou pokusil utéct do parku," doplnila mluvčí s tím, že policisté jej zadrželi.

Janoušek odmítl po výslechu na policii nehodu jakkoli komentoval a dotazy reportéra TV Prima odbyl slovy: "Kluci, kluci, že vám není hanba." Černé audi, které Janouška odváželo (sám je neřídil), porušilo okamžitě dopravní předpisy, když bez zastavení projelo stopku před hlavní silnicí a ohrozilo projíždějícího řidiče.

"Vždy se nechal vozit. Tohle byl jen takový exces," říká dnes Janouškův advokát Vít Široký.

"Snaha, aby byl naplněn účel trestního řízení, a to co nejdřív, ta tady prostě je," uvedl Vondrášek. "Když nám dáte trošku času, tak zjistíte, že postupujeme naprosto standardně, že nám je úplně jedno, jestli to je nebo není pan Janoušek," dodal ředitel pražských policistů.

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10116288835-z-metropole/212411058230052/obsah/237216-roman-janousek-odskodnuje-za-nehodu/

_________________________

Pirát č. 3

Luboš Lacina 1

Ing. Luboš Lacina (vpravo) se svým obhájcem

22. listopadu 2010  -  Praha

"Pirát" z D1 Lacina dostal pět let

Luboše Lacinu poslal v pondělí soud v Praze na pět let do vězení za způsobení vážné nehody na dálnici D1, při které vytlačil další vůz z vozovky. Sedm let také nesmí řídit a musí zdravotní pojišťovně zaplatit přes deset tisíc korun.

Soud uznal Lacinu vinným z pokusu o těžké ublížení na zdraví. Rozsudek není pravomocný, Lacina se proti verdiktu na místě odvolal, státní zástupce si ponechal lhůtu na rozmyšlenou.

"Jedná se o závažnou osobní záležitost, která je nyní předmětem odvolání u Vrchního soudu v Praze, a proto nám nepřísluší záležitost komentovat," řekl k pondělnímu rozsudku mluvčí Plzeňské Prazdroje Jiří Mareček. Lacina je u této firmy zaměstnán.

41letý muž se zpovídal před středočeským soudem z pokusu o těžké ublížení na zdraví, hrozilo mu až dvanáctileté vězení. Státní zástupce Tomáš Milec navrhoval trest ve výši od pěti do sedmi let.

Lacina 22. března na dálnici D1 smetl ze silnice svým vozem Škoda Superb mazdu se dvěma lidmi.

"Jsem si vědom, že jsem způsobil závažnou dopravní nehodu, která mohla mít fatální následky," přiznal v pondělí v závěrečné řeči Lacina. Spolu se svým obhájcem však do poslední chvíle odmítal, že by srážku s mazdou způsobil úmyslně. "V tom, co je mi kladeno za vinu, že šlo o úmysl, jsem absolutně nevinný a za tím si stojím," dodal Lacina. V průběhu třídenního líčení se snažil přesvědčit soudní senát, že svým náhlým manévrem se snažil pouze uvolnit levý jízdní pruh za ním jedoucím vozidlům.

Podle jeho advokáta šlo o "osudnou řidičskou chybu" a hrubé nezvládnutí odbočovacího manévru". Pro svého klienta žádal zproštění obžaloby z trestného činu a postoupení případu přestupkovému orgánu. Je důležité to jednání označit pravým jménem.

Státní zástupce naopak považoval Lacinův úmysl strčit do pomalejší a slabší mazdy za prokázaný.

"Chybu řidiče se podařilo vyvrátit. Neexistuje žádná jiná varianta motivace jeho jednání," uvedl žalobce. Žalobce navrhl, aby soud řidiče uznal vinným z pokusu o těžké ublížení na zdraví. Sazba má být podle něj vyšší kvůli tomu, že se činu údajně dopustil na dvou lidech a ze zavrženíhodné pohnutky.

Svědecké výpovědi, znalecké posudky i důkazy včetně videozáznamu z dálniční kamery podle obžaloby dokazují, že Lacina po předjetí mazdy - místo, aby pokračoval ve volném rychlém pruhu - nejprve srovnal rychlost s předjížděným vozem, na jeho posádku rozčileně gestikuloval a prudce najel do pravého pruhu, ačkoli k tomu neměl žádný důvod. Že řidička se spolujezdcem vyvázli jen s lehkými zraněními, označil i znalec za zázrak.

Pirátství je třeba odsoudit

Zmocněnec řidičky, který je vedlejším účastníkem řízení na straně obžaloby, zdůraznil, že pirátství je třeba odsoudit i z preventivních důvodů, protože agresivita na silnicích stále vzrůstá.

"Je důležité to jednání označit pravým jménem," podotkl zmocněnec. Obžaloba žádala pro Lacinu trest za zločin pokusu o těžké ublížení na zdraví a přečin poškozování cizí věci.

A zde máme podrobné srovnání toho, jak policie stíhala a justice soudila piráta č. 2 – Janouška, a piráta č. 3 – Lacinu.

http://www.dfens-cz.com/view.php?cisloclanku=2012051302

Byli jsme si naprosto jisti, že Janoušek dopadne lépe než Lacina, přestože:

- Lacina nikomu neublížil

- Lacina od nehody neujel

- Lacina zavolal pomoc

- Lacina ochotně a téměř až naivně spolupracoval, dokonce mírně podcenil soud první instance, protože byl nejspíš přesvědčený, že se mu nemůže nic stát, když nic neudělal.

Že všechno dopadlo podle našeho očekávání, a o tom jistě není třeba pochybovat.

Lacina si odsedí v v kriminále 5 let, kdežto Janoušek tráví spokojeně vánoce na svobodě střídavě v Česku a ve svém přepychovém sídle v Chorvatsku.

Vzkaz, který tímto občanům naše policie a soudy poslaly, je jednoznačný, a  zní takto: Buďte spíše "Janoušky", než "Laciny".

Jak jinak to mohlo dopadnout ve státě, světově známém svým mafiánským korupčním režimem.

Podobnost událostí, okolností a vlastností postav piráta č. 2 s pirátem č. 1 je samozřejmě čistě náhodná.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře