Slovo k Adventním koncertům v ČT

11. prosinec 2013 | 08.48 |

Slovo k Adventním koncertům v ČT

Pavel Havlíček

O prvním letošním Adventním koncertu jsme se v České televizi dočkali velkého zklamání, když byla vyměněna trojice jejich oblíbených a neodmyslitelných moderátorů. Nikoli tedy dvojice, jak o nich v úvodu prohlásila televizním managementem refreshnutá moderátorka Ester Janečková.

Nevím, zda to byla neznalost, nebo úmysl.

Pokud to byla neznalost, pak je to na pováženou, protože jenom úplný ignorant neví o tom, že třetím člověkem, který k těmto tradičním moderátorům Adventním koncertů neoddělitelně patřil a uváděl je po celých 22 let, byla Marta Kubišová.

Pokud to ovšem byl úmysl, pak je to naprostá katastrofa, dokazující drzost a aroganci nejenom její, ale zejména vedení ČT, kterou prokázali nejen k těmto svátečním pořadům, ale i televizním divákům.

Pokud má Ester Janečková v sobě alespoň trochu cti a soudnosti, měla by se nám, ale především bývalým moderátorům za tento tragický úvod omluvit, a dobrovolně se vzdát funkce jejich nástupce, protože je to práce, která jí naprosto nepřísluší.

Pokud má vedení ČT v sobě alespoň trochu úcty k televizním divákům, pro něž tyto Adventní koncerty vysílá, mělo by uposlechnout jejich požadavku na návrat původních moderátorů, který vyjadřují v současně probíhající petici.

Protože oni jsou tu pro nás, a nikoli my pro ně.

A Česká televize jako veřejnoprávní médium je povinna sloužit zájmům veřejným, a nikoli soukromým.

Protože - jak známo: Hlas lidu - hlas Boží! A ten, kdo toho nedbá, může se dočkat mnohem horších konců, než si při své bezbožnosti a velkopanské namyšlenosti vůbec umí představit.

Možná by jim k jejich rozhodnutí pomohlo, kdyby si znovu pozorně vyslechli slova převora Břevnovského kláštera Prokopa Siostrzonka , která pronesl v úvodu prvního Adventního koncertu:

"Někdy v těch těžkých, temných chvílích života, pochopíme o životě mnohem víc, než tenkrát, když jsme v pohodě. Musíme však umět přitom naslouchat sobě, i jiným!

A o tom jsou také ty televizní adventní pořady a setkání - o naslouchání jiným!

Ovšem, kdo příliš otvírá ústa, ten může zavírat oči.

..

Proto je potřeba se učit naslouchat, ale také pomáhat.

Jedno orientální přísloví říká:

- Máš-li hodně, můžeš darovat ze svého bohatství. Máš-li málo, můžeš darovat z bohatství svého srdce! -

A o tom je právě pro mě Advent, nejenom ten televizní. Vstupme proto do něj s radostí!"

_________________________________

Ještě jeden "detail"

Máme možná všichni dojem, že vše důležité již bylo řečeno. Ale přesto bych rád upozornil ještě na jeden "detail", který jsme zatím možná přehlédli. Mezi prvními dobrovolnými dárci totiž byla i Marta Kubišová, která přispěla částkou 10.000 Kč! To je, ve srovnání s ostatními, a vzhledem k tomu, jak se k ní Česká televize zachovala, nesmírně obdivuhodné a velkorysé.

Ale nás, kdo Martu známe, to nemůže překvapit, protože tak vzácného a potřebného člověka, jako je ona, najdeme už dnes jen stěží. V tomto bezohledném světě, v němž vládnou namísto skutečných hodnot hlavní roli peníze, zůstává naším ostrůvkem pravdy a naděje.

I v takovémto okamžiku se dokázala nad všechno povznést a uvědomit si, že hlavní je zde účel sbírky, totiž pomoc potřebným lidem.

Marto, jste prostě skvělá a vzácná žena. Děkujeme mnohokrát a vyslovujeme Vám náš nejvyšší obdiv a uznání.

Prokop Siostrzonek

Převor Břevnovského kláštera Prokop Siostrzonek

Zde můžete podepsat petici za navrácení  Adventních koncertů do rukou původních moderátorů:

www.petice24.com/navraceni_adventnich_koncert_t_do_rukou_pvodnich_moderator

Do diskuse Adventní koncerty 2013 přibyl nový příspěvek:

Nataša Roušalová: Reakce ČT
Vážená paní Roušalová,

děkujeme za Váš zájem o vysílání České televize.

Adventní koncerty je tradiční charitativní sbírka, kterou pořádá Česká televize od roku 1991. Za více než dvacetiletou historii se díky sbírce podařilo vybrat přes 155 milionů korun a podpořit 93 neziskových organizací.

Letošní Adventní koncerty zachovávají to nejlepší z tradice každoročního dobročinného očekávání Vánoc, současně ale přinášejí i nové prvky v podobě moderátorů či významných hostů a účinkujících. Záměrem bylo zachovat současnou sestavu tří moderátorů Táni Fischerové, Marty Kubišové a Jana Kačera a současně ji rozšířit o další osobnosti, které by podporu sbírky posílily. Tuto možnost ale stávající moderátoři odmítli.

Adventní koncerty stojí na hodnotách, jako je solidarita, otevřenost, dobrá vůle či pomoc druhým. Jejich filosofie zůstává stále stejná – připomínat a podporovat náboženskou tradici Vánoc, přispívat ke všeobecné solidaritě mezi lidmi snahou o konkrétní pomoc konkrétním lidem a v neposlední řadě přinášet divákům hudební zážitky, které jim očekávání Vánoc zpříjemní. Obě osobnosti, které nově pořadem provázejí, pro nás tyto kvality reprezentují a jsme přesvědčeni, že mohou nést tento charakter pořadu dál.

I nadále Vám přejeme příjemné zážitky s pořady České televize.

S pozdravem a přáním klidného adventního času

Zuzana Bohatová

ČESKÁ TELEVIZE
Divácké centrum
Kavčí hory

reakce na dopis paní Zuzany Bohatové z Diváckého centra ČT

Vážení přátelé,

jistě jste také dostali od paní Zuzany Bohatové z Diváckého centra ČT podobný dopis, jaký zde zveřejnila paní Nataša Roušalová.

Jistě budete souhlasit i s touto mou odpovědí, kterou jsem jí zaslal:

ČESKÁ TELEVIZE
Divácké centrum
Kavčí hory

Vážená paní Bohatová,

nemusíte nás svými sděleními stále poučovat a snažit se omlouvat neomluvitelné. My máme své spolehlivé zdroje, a víme, jak to skutečně bylo. A dá nám zajisté také za pravdu oněch 23 redaktorů České televize, kteří nedávno sepsali petici proti cenzuře a zasahování do zpravodajství ze strany vedení České televize, PR agentury Bison a Rose a jistých vlivných politických činitelů.

Adventní koncerty jste nám dokonale zkazili, a kazíte i vkus diváků nekvalitními pořady a neschopnými moderátory.
Ester Janečková se hned v úvodu dopustila trapného faux-pas tím, že zcela opomněla uvést jméno Marty Kubišové, což svědčí buď i o její totální ignoranci, nebo dokonce o úmyslném záměru.

Nejenom proto nadále trváme na odvolání současných moderátorů a navrácení původních, kteří Adventní koncerty uváděli před vaším násilným zásahem, a k jejich atmosféře zcela neodmyslitelně patří.

V Praze dne 5. prosince 2013                                                   S pozdravem  Pavel Havlíček

________________________________

Je načase vyměnit nejen moderátory

Jedinou změnou, kterou jsme zaznamenali proti prvnímu Adventnímu večeru bylo, že pan Potměšil si sundal sluneční brýle.
Ale my jsme si růžové brýle při pohledu na Českou televizi sundali už dávno.
Veřejnoprávní médium, které nebere žádný ohled na názory diváků, které vysílá kvalitnější pořady v naprosto nedostupných časech a nahrazuje je ubohou komercí, které cenzuruje zpravodajství a dělá z moderátorů ubohé poskoky a je závislé na rozhodování jakési podivné PR agentury, nemůže mít nikdy u diváků žádný respekt.
Myslím, že je načase žádat nejen výměnu moderátorů, ale i výměnu celého vedení České televize.

V Praze dne 11. prosince 2013                                                                                        Pavel Havlíček

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře