Novináři - hlídací psi demokracie?

9. listopad 2013 | 12.39 |

Novináři - hlídací psi demokracie?

Pavel Havlíček

novináři-hlídací psi

Novináři - hlídací psi demokracie

V posledních dnech jsme byli svědky několika podivných událostí, které nás jasně přesvědčují o tom, že u nás znovu nastává období normalizace, stejně, jako za Husáka. Žádná demokracie v naší zemi neexistuje, naopak je nahrazována totalitními způsoby, které jsou komunistům v jakémkoli převleku vlastní.

Je těžké mluvit o demokracii v zemi, jejíž prezident nazývá novináře kretény a debily, a kde je snaha zlikvidovat pravdu, stejně jako lidi, snažící se za ni bojovat.

Máme ještě v živé paměti případ přípravy vraždy novinářky Sabiny Slonkové, kterou organizoval Karel Srba. Bylo to jasným důkazem toho, že dnes je poctivá práce novináře naprosto nežádoucím prvkem, překážejícím jistým lidem v jejich zločinné kariéře.

Jasným důkazem snahy o umlčování pravdy je například nedávná rezignace zástupce šéfredaktora zpravodajství ČT Adama Komerse, který obvinil toto veřejnoprávní médium ze spolupráce s PR agenturami.

Vzápětí přišla zpráva o tom, že na TV Nova končí pořad "Na vlastní oči". Zdůvodnění tohoto kroku je však velmi zajímavé: nízká sledovanost!

Pravým důvodem je však něco zcela jiného, jak můžeme číst na webu "RádioTV":

Televize Nova nechtěla zbytečně dráždit politiky

Odhalování nečestných praktik v české politice nedělalo televizi Nova dobré jméno v politických kruzích. Případná politická podpora ekonomických zájmů televize mohla být v budoucnu ohrožena, pokud by televize nadále přinášela podobné kauzy. I to mohl být jeden z faktorů, který podnítil odchod mnohaletých tvůrců a ikon pořadu Na vlastní oči. Redakci postupně opustili Janek Kroupa a Josef Klíma, kteří v neoficiální rovině uváděli i politické nebo lobbistické tlaky.

Konec pořadu Na vlastní oči na Nově byl zahalen tajemstvím. Postupný odchod respektovaných redaktorů nedokázala televize dostatečně vysvětlit, a ani se je nesnažila nahradit. Pořad byl zrušen bez náhrady, a Nova se později ani nepokusila nasadit nový investigativní formát.

A velmi dobře to také vyjádřil ve svém článku Boris Cvek:

K osudu českých novinářů

Když tak sleduji současnou situaci v českých novinách, napadá mne tento příběh: žil byl v jedné malé zemi hlídací pes demokracie, který místo tvrdé práce na hájení veřejného zájmu rozptyloval pozornost lidu té země různými hloupostmi a povrchnostmi a který zároveň vyvolával ve všech pocit, že názorů a kauz je příliš mnoho na to, aby byla veřejnost opravdu rozhněvána a vyžadovala opravdovou nápravu poměrů.

Postupný ústup demokracie do rukou bohatých lidí, kteří zbohatli za podivných okolností právě díky tomu, že demokracie nefungovala a nefungovala stále více, nakonec dospěl tak daleko, že si tito lidé hlídacího psa koupili. A hlídací pes byl zpočátku rád, že je v dobrých, bohatých rukou, které ho budou dobře krmit. Brzy však zjistil, že jeho funkce se stala zbytečnou a že jeho majitelé ho nejen nepotřebují, ale koupili si ho proto, aby ho nechali utratit. A tak se hlídací pes demokracie stal sám obětí změn, před nimiž měl veřejnost chránit.

Hlídací psi demokracie jsou u nás umlčováni a zavíráni do klecí, namísto toho, aby jim byla poskytnuta naprostá volnost a svoboda.

A to je jasný důkaz toho, že u nás opět totalita vítězí nad demokracií, a padají jí za oběť i její hlídací psi.

Marto Kubišová, prosíme Vás, pomozte nám, a ozvěte se proti tomuto jejich nelidskému týrání!

Komers 1

Rezignace Adama Komerse - zpravodajství nahradí komerce

stop Na vlasní oči

Stop pořadu Na vlastní oči -  investigativní novináři končí!

Klíma a Kroupa 1

Konec Klímy a Kroupy - chytrého nahradí hloupý

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře