Trafikanti nemohli bejt hejtmani

7. listopad 2013 | 13.00 |

Trafikanti nemohli bejt hejtmani

Pavel Havlíček

Fuksa, Šnajdr, Tluchoř

Novodobí trafikanti Fuksa, Šnajdr a Tluchoř  (dříve u PNS, nyní u ODS)

"Trafikanti nemohli bejt hetmani ... Císař by je nevzal! ... Císař by trafikantovi nikdy nesvěřil dalekohled! ... Raněný voják mohl dostat od císaře trafiku.... Ale trafikant nikdy nemoh´ bejt hejtmanem!"

Jistě všichni znáte tuhle památnou průpovídku strýce Pepina z Menzelova filmu "Postřižiny".

Kolikrát se nám při sledování tohoto filmu, a nejen tehdy, zasteskne po těch idylických starých zlatých časech, kdy ještě vládla spravedlnost, dávající lidem jistotu, že lidské zásluhy budou řádně oceněny a zločin po zásluze potrestán.

Dá se říci, že dnes je tomu přesně naopak. Skutečné zásluhy totiž dnes nikdo neocení, kdežto zločinec je u nás de facto beztrestný, protože požívá ochrany těch nejvyšších míst ve státě.

Staré mocnářství bylo sice, pravda, poněkud zkostnatělé, ale věci, jaké se nám dnes denně odehrávají před našima nevěřícíma očima, by tehdy možné nebyly. Vojáci sice museli bojovat v různých nesmyslných bitvách za císaře pána a jeho rodinu, ale pokud prokázali statečnost a přitom přežili, byli za ni vždy řádně odměněni -  někteří válečným vyznamenáním, a jiní  tím, že dostali trafiku.

Dnes se statečný člověk, bijící se za práva svá i ostatních občanů, stává nežádoucím elementem, a je za svou hrdinskost a lidem prospěšné snažení pronásledován lumpy, jež byli pasování na vládce v tomto prohnilém státě. A nejhorší je, že se tak děje s plným vědomím a za podpory samotného prezidenta, který jim v tom sám dává osobní příklad, a zároveň záruku toho, že krást a porušovat zákon je pro jeho vyvolené zcela legální a tedy beztrestné.

Typickým příkladem je trojice lotrů, kteří nyní dokonce rozhodnutím Nejvyššího soudu byli prohlášeni za nevinné, protože jejich bezdůvodné složení mandátu, jímž umožnili schválení tzv.

vládního daňového balíčku, bylo podle něho zcela legální. Jen se podívejte na ty jejich hrůzostrašné obličeje - no, žádní andílci to tedy zaručeně nejsou.

Známe spoustu soudců, kteří si ze zákona dělají trhací kalendář. Ze stejného paragrafu dovedou udělat na jednoho člověka cukr, a na druhého bič. Ale že se stejně zachová i Nejvyšší soud ČR, to je už opravdu na pováženou.

Ale nejpodivnější na tom bylo zdůvodnění tohoto jeho rozhodnutí. Poslanec je totiž chráněn tzv. indemnitou, to znamená, že nemůže být trestán za své projevy ve sněmovně. Jenže to je velmi zkreslený výklad tohoto kdysi potřebného a účinného paragrafu, dávajícímu poslanci ochranu svobody slova při jeho projevech. Rozhodně tím ale nebylo zamýšleno, aby ho chránil před korupčním jednáním, tedy že by za své úsluhy byl odměňován trafikou ve formě nějakého teplého a dobře placeného místečka.

Co je ovšem zcela nepochopitelné, že podle tohoto výkladu zákona je dovoleno poslancům s čímkoli kšeftovat na parlamentní půdě, kdežto mimo ni je to naopak trestné. To je skutečně obdivuhodný právní veletoč, legalizující korupci v jakékoli formě a rozsahu. Když tedy budu chtít dohodnout nějakou lumpárnu, provedu to na posvěcené půdě parlamentu a je vystaráno. Nevím, jaký je rozdíl mezi trestným činem, spáchaným tu či onde, když jeho podstata je naprosto stejná.

Dotyční poslanci za ODS byli za své "zásluhy" následně premiérem Nečasem odměněni výnosnými trafikami - výborně placenými místy v dozorčích radách státních firem - Šnajdr v Českých drahách, Tluchoř v ČEZu a Fuksa v Českém aeroholdingu. Nyní byli propuštěni na svobodu a jejich další stíhání je velmi nepravděpodobné. Navíc se všichni samozřejmě budou domáhat vysoké finanční náhrady za své "neoprávněné věznění". Doufám, že dojde alespoň na hlavního osnovatele tohoto podvodného aktu.

Trafikant dnes tedy na rozdíl od Pepinova nezdolného přesvědčení může být docela klidně hejtmanem, nebo jakýmkoli jiným vysoce postavěným činitelem.

Někdejší a současný trafikant se od sebe liší tím, že ten první prodával tabák za pár korun, kdežto ti druzí prodávají, či mění kabát za milióny. Jsou to prostě prodejné děvky, ať se už jedná o tyto tři, nebo další -  třeba ony staré známé poslance Melčáka a Pohanku, nebo před kriminálem se skrývajícího Wolfa, jehož příjmení - německy vlk - už samo o sobě vyjadřuje, že to není žádný beránek.

Prostě, jak nedávno "vtipně" poznamenal náš současný prezident - všechno je jinak.

Zákon a právo jsou u nás dokonale postavené na hlavu. Poslanečtí a ministerští úplatkáři a podvodníci mohou dál klidně a beztrestně působit další a další škody našemu díky nim tak těžce strádajícímu státu.

Kromě těchto svých provinění se zpronevěřují svým voličům, protože v cizím zájmu bezdůvodně složili své mandáty, ale především porušili svůj poslanecký slib, že na místech volených zástupců budou jednat dle svého nejlepšího vědomí a svědomí a v nejvyšším zájmu nás občanů.

 _______________________________

Abychom si zlepšili náladu, vraťme se nyní zpět do krásné scény na pivovarském komíně z úvodu tohoto článku. Krásná paní správcová a neodolatelný strýc Pepin nám aspoň na chvíli dají pocítit romantickou pohodu starých časů...

http://www.youtube.com/watch?v=LiYHUnPHO9I&feature=player_embedded

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře