Není Zelenka jako Zelenka

23. říjen 2013 | 18.36 |

Není Zelenka jako Zelenka

Pavel Havlíček

Otto Zelenka

       Otto Zelenka

Bedřich Zelenka                    Petr Zelenka

        Bedřich Zelenka                                                          Petr Zelenka

Tak nám včera odešel do nenávratna další z našich kralupských rodáků, spisovatel, scénárista a dramaturg Otto Zelenka...

Měl ještě staršího bratra Bedřicha, kterého přežil o dva roky a týden. Byl to dlouholetý rozhlasový redaktor a televizní dramaturg, autor přemnoha humorných povídek, dramatizací a scének, z nichž jmenujme alespoň ony známé nezapomenutelné skeče Hlustvisiháka, které napsal pro Lubomíra Lipského a Miroslava Homolu. Tyto neuvěřitelné srandy jsou pokladem Zlatého fondu českého humoru, který dnes hyne na úbytě, a pochybuji, že se kdy ještě vrátí.

Obou je věčná škoda, protože to byli umělci bohem nadaní, vyznávající a ochraňující hodnoty, jež by měly být posvátné a platné na věky věků.

Otto Zelenka napsal mimo jiné scénáře k tak slavným televizních seriálům jako Cirkus Humberto, Sňatky z rozumu, F.L.Věk, nebo filmům Bílá paní a Člověk proti zkáze.

Včera jsme měli k uctění jeho památky vzácnou možnost sledovat televizní inscenaci na námět povídky Boženy Němcové "V zámku a v podzámčí". Byla to po dlouhé době oáza pro duši, sledovat jak mistrovské ztvárnění tohoto smutného příběhu, tak oslnivé herecké výkony jeho hlavních představitelů.

Hlavní hrdinkou je hrdá a pyšná hraběnka Kateřina, která se nikdy nezajímala o to, že její poddaní trpí hladem a nemocemi. Teprve poté, co sama překoná smrtelný nápor cholery, jíž se nakazila, dochází k poznání, že v životě existují i cennější hodnoty, než domnělé choroby jejího pejska. On totiž vůbec nebyl nemocný, trpěl jen přemírou jídla a nedostatkem pohybu.

V duchu humanistického myšlení tehdejších umělců éry utopického socialismu tedy příběh končí v rámci možností šťastně - alespoň tak, že hlavní hrdinka prochází duševním přerodem, a dává tím jakýsi návod, jak řešit ony třídně antagonistické rozpory, jimiž tehdy doba trpěla.

Ale rozhodně nám jej neposkytl syn Otto Zelenky, režisér Petr Zelenka, který se před pár lety snížil k tomu, aby natočil onen smutně proslulý klip "Přemluv bábu", jímž způsobil ostudu rodině a zasadil ušlechtilým uměleckým počinům svého otce i strýce smrtící úder.

A na tom nic nezmění ani to, že režíroval tak znamenité filmy, jako "Knoflíkáři" a Samotáři".

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře