Helenka - rudá hvězda naší popmusic

15. říjen 2013 | 22.15 |

HV a Rudoarmějci

RUDOARMĚJCI poprvé v České republice!

Reklama – JVS Group - 31.07.2013

Proslulý mužský pěvecký sbor, balet a orchestr Rudé armády "Rudoarmějci" poprvé v České republice.

Devět vystoupení v největších halách České republiky a jedno v Bratislavě.

Exkluzivním hostem na všech představeních bude Helena Vondráčková!

Pěvecký sbor "Rudoarmějci" založil již v roce 1939 generálmajor Viktor Eliseev a prošel s ním všemi hrůzami Velké vlastenecké války. Sbor po válce nezanikl, ale naopak se profesionalizoval a svými vystoupeními po celém světě si začal budovat mezinárodní proslulost.

Za svoji dlouholetou existenci se sbor "Rudoarmějci" stal legendou a vystupoval při nejvýznamnějších událostech po celém světě.

"Rudoarmějci" se např. účastnili zahajovacího ceremoniálu Olympijských her v Moskvě, vítali ve Vatikánu papeže Jana Pavla II, hráli před parlamentem v Helsinkách spolu s Leningrad Cowboys a byli hlavní hvězdou oslav Roku Ruska v Paříži, kde měli přes 200tis. diváků.

Jejich publikum se může těšit na to nejlepší z bohaté ruské folklorní tradice, národní písně a tance, překrásné kostýmy, ale také na úžasná baletní a artistické čísla. Nedílnou součástí koncertů je však i a průřez světovou operou a nejznámějšími melodiemi ze světové pop music. "Rudoarmějci" hrají např. hudbu Celine Dion, ERA a další.

_______________________________________

Helenka – rudá hvězda naší popmusic

Pavel Havlíček

Z některých věcí se nám životě občas udělá zle.

V lepším případě je to po nějakém flámu, nebo nemístně hojném požívání jídla a pití.

Ale z toho se nakonec vyspíme, a brzy opět dosáhneme dobré kondice i nálady.

Horší už je to, pokud se nám udělá zle z lidských charakterů. To je věc, z níž nacházíme východisko jen velmi dlouho, a někdy je dokonce už nenalezneme nikdy.

Kdo z nás je pamětníkem ruské okupace z r. 1968, ten už v životě nepřijme cokoli, co mu tuto tragédii připomíná. Tím méně Rudoarmějce, či Alexandrovce, při jejichž zpěvu mu naskakuje husí kůže.

V historii lidstva vždy porobené národy nenáviděly uchvatitele. Nikdo z nich nikdy nesnesl podobné útočníky, už od dob nájezdů středověkých turkotatarských kmenů, ani ty, kdo se s nimi paktovali.

A také v tomto konkrétním případě platí staré a pravdivé přísloví: "Poturčenec horší Turka!"

Naše první setkání s rudou hvězdou jsme odnesli dlouholetou nadvládou komunistů, to druhé pak tuhou normalizací a ztrátou dalších občanských svobod. A pochybuji, že by naše třetí setkání dopadlo lépe.

Za války dopláceli lidé na paktování s nepřítelem ztrátou života. V mírových podmínkách se za podobné činy platí minimálně ztrátou důvěry.

To, co je a není morální, si lidé nejlépe zhodnotí sami. Zkušenost nás učí, že člověk, či stát, jenž nás už jednou zradil, to může kdykoli učinit znovu, a proto k němu přistupuje velmi opatrně a s rezervou. Nemůže mu už nikdy věřit tak, jako svým nejlepším přátelům, jejichž spolehlivost a oddanost prověřil čas.

Helena také kdysi měla dobré přátele, jenže je zradila tím, že na ně prostřednictvím agentury MM podala vykonstruovanou žalobu, spojenou s požadavkem milionového odstupného za "zmařené" koncertní turné. Tím dala o sobě zcela jasně na vědomí, že pro ni osobně žádné morální zásady neexistují. Ten, kdo takovýmto způsobem - pouze v zájmu peněz - dokáže obětovat to nejkrásnější, co na světě existuje - mnohaleté přátelství lidi, s nimiž ji pojilo mnoho společné práce a zážitků z dávno uplynulých let, si tím vystavuje o svém charakteru zcela jasné vysvědčení.

Těmito jejími bývalými přáteli byli Marta Kubišová a Václav Neckář, její partneři ze skupiny "Golden Kids", která nám v letech 1968 - 1970 rozdávala radost a potěšení na svých koncertech. Lidé, kteří na rozdíl od Heleny nikdy neztratili svůj morální kredit, které jsme vždy milovali a milujeme dodnes, nejen pro jejich umělecké a lidské kvality, ale hlavně proto, že si za všech okolností dokázali zachovat svůj ušlechtilý charakter, a Marta tomu dokonce obětovala dvacet nejlepších let své pěvecké kariéry.

Kdo z čistě osobních a sobeckých důvodů postaví hodnoty hmotné nad ty lidské, ten si nezaslouží, abychom mu jakkoli vyjadřovali úctu a obdiv. A Helena to na svých vystoupeních už také markantně poznává.

A za to, že své nečestné jednání ještě podtrhne tím, že vystoupí jako host na koncertu ruského vojenského souboru, který se dokonce jmenuje "Rudoarmějci", tedy nositelé jména armády, která nás před lety okupovala, nezaslouží nic jiného, než naše nejvyšší pohrdání.

Bože, jak hluboko...

Marta RetroHelena Retro

Dvě tváře -  dva občané jednoho státu - a přece dva tak rozdílné charaktery!

Kdysi přátelé a společná minulost - dnes protivníci a tak rozdílná současnost!

( První a poslední strana časopisu Pestrý svět - Retro č. 11  z  9. 10. 2013 )

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře